The Impact of organizational changes on workers perception of organizational climate an analysis of two hotels in Turkey
  1. Tez No: 18985
  2. Yazar: TURHAN ERKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEYDA SMİTH(TÜRK)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
algılanan örgüt ikliminin yüksek iş doyumu ile olan anlamlı ilişkisini destekler niteliktedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, bir örgütte yapılacak değişme ve yenilikler her ne kadar gerekli ve kaçınılmazsa da, bu değişikliklerin çalışanlar tarafından kabul edilir ve uyum sağlanabilir bir biçimde gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekilmektedir.algılanan örgüt ikliminin yüksek iş doyumu ile olan anlamlı ilişkisini destekler niteliktedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, bir örgütte yapılacak değişme ve yenilikler her ne kadar gerekli ve kaçınılmazsa da, bu değişikliklerin çalışanlar tarafından kabul edilir ve uyum sağlanabilir bir biçimde gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRAK Organizational climate has emerged as a study of social sciences over the past 25 years. As workers in a organization gained importance, the concept of organizational climate has become indispensable in industrial setting as well as in the field of social sciences. Accordingly, the feeling and thoughts of employees taken into consideration by the study of organizational climate. In Turkey, a few organizational climate studies are held in differnt areas of industry such as private sector, government sector, and banks. 93 respondents from the two four star hotels in İstanbul were taken as subjects for this survey. One of the two hotels has been organizationally changed hands recently whereas the other hotel has had a stable administration policy. It was intended to visualize the effect of iinnovative changes in workers' perception of organizational climate and how they relish their job accordingly. Results designated that employees in the stable environment perceive their organizational climate more positively than the employees who had to undergo organizational change recently. Besides, structure subscale of organizational climate was found to be the best indicator of organizational changes. In other words, organizational changes are sensed best in the structure of an organization. The obtained results also supportted the idea that more positive perceptions of the climate will be related to higher leveks of satisf actio with the job. The result of this survey betrays the fact that, no matter howİİİ necessary and inevitable the conversions and innovations may be in organization, all these changes should be appropriated and complied by the employee.