Banka ve sendikasyon kredilerinin denizcilik sektörünün finansmanında önemi ve bankaların bu alandaki yaklaşımları
The importance of bank and syndicated loans in shipping industry, the approach of banks to the matter
  1. Tez No: 189881
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Denizcilik, Banking, Marine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Dünyanın en sermaye yoğun sektörlerinden biri olan deniz ulaştırması,kendine has özellikleri olan, gemi inşa sanayii ve deniz işletmeciliği yönündensermaye ve emek yoğun şirketlerden oluşmaktadır. Büyük rakamlarla ifadeedilen yatırım tutarlarının sadece özkaynaklar kullanılarak karşılanmasımümkün olmadığından alternatif finansman tekniklerinden banka kredilerinesıklıkla başvurulmaktadır.?Banka ve Sendikasyon Kredilerinin Denizcilik SektörününFinansmanında Önemi ve Bankaların Bu Alandaki Yaklaşımları ? başlıklı butez, dört bölümden oluşmaktadır.Türkiye'nin dünya deniz ticaretindeki yeri, kabotaj taşımacılığı,uluslararası taşımacılık ve Türk uluslararası gemi sicili alanındaki gelişmelerile bankaların denizcilik sektörü için önemi ve Türk ve Avrupa Birliğibankacılık sektörünün genel yapısı üzerinde durulmuştur.Avrupa Birliği denizcilik politikaları tarihi ve aşamaları, IMOuygulamaları, kabotaj politikası, rekabet politikası ve Birlik üyesi ülkeler ilegemi inşa alanında dünyada söz sahibi iki ülke olan Japonya ve GüneyKore'nin gemi inşaatı ve tersanecilik politikaları incelenmiştir.`Denizcilik Sektörünün Finansmanında Kullanılan Krediler' başlığıaltında, banka kaynaklı nakit ve gayrinakit krediler, Türk Eximbank kaynaklıkrediler, Dünya Bankası kaynaklı ihracatı geliştirme kredisi, Avrupa YatırımBankası kaynaklı krediler, slami Kalkınma Bankası kaynaklı krediler, kamukaynaklı krediler kullanım esasları ve uygulamalarının önemi ortayaçıkmaktadır. Ayrıca sendikasyon kredilerinin gelişimi, sağladığı avantajlar,tarafları ve görevleri ile sendikasyon kredisinin aşamaları, belli başlısendikasyon piyasalarının temel özellikleri ve örnek bir sendikasyon kredisiuygulaması ile konunun detaylı bir şekilde ele alınmasını sağlamıştır.Coğrafi konumu nedeniyle büyük bir potansiyele sahip olanTürkiye'nin, bankacılık sektörü sermaye yapısının güçlendirilmesi veuluslararası piyasalarda rekabet edebilecek güce sahip olmasıyla, dünya denizticaretinden aldığı payın arttırılması kaçınılmazdır.Anahtar Kelimeler 1- Denizcilik Finansmanı 2- Banka Kredileri3- Sendikasyon Kredileri 4- Yüklenici Banka5- Basel II Kriterleri
Özet (Çeviri)
Shipping, one of the world?s most costly sectors, having its ownproperties and is composed of ship building industry, ports industry, shipoperations, yatching, fisheries etc., is capital and labor intensive sector. As itcan not be affordable investing in shipping industry with enormous ownassets only, financing can be done with bank loans.This study with the title ?The Importance of Bankand Syndicated Loans in Shipping Industry, the Approach of Banks to theMatter? comprises four sections.Turkey?s place in the shipping trade, cabotage transport, internationaltransport and the developments of Turkish International Shipping Register Actand the main structure of both Turkish and European Union banking sectorsare the subject matters of the study.History and stage of European Union shipping policies, application ofIMO regulations, cabotage policies, competition policies, Union membercountries and Japan and South Korea that have influence in ship constructionindustry are also studied. Government support to the sector is appreaciated inthose countries.Some details are given about the loans used in shipping sector. Bankorigin loans and also Turkish Eximbank, World Bank, European InvestmentBank, Islamic Development Bank, Public and Syndicated loans and a samplesyndication strategies and yield calculations are outstanding in the matter.In the conclusion, the developments in the banking sector of Turkeythat has a wide potential for the shipping industry due to its geographiclocation and has strength to compete within international markets andTurkey?s share in the world maritime trade have been pointed out.Key Words : 1- Shipping Finance 2- Bank Loans3- Syndicated Loans 4- Underwriter Bank5- Basel II Criteria