Nahit Sırrı Örik'in romanlarında ve hikayelerinde yapı ve tema
Nahit Sirri Örik's theme of structure in novels and stories
  1. Tez No: 189886
  2. Yazar: ÖZLEM KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE ULUSOY TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının pek önemsenmemiş şahsiyetlerinden olanNahit Sırrı Örik, roman, hikâye, eleştiri, tiyatro, anı, gezi yazısı, gibi pek çok edebi türde eservermiş çok yönlü bir yazardır. stanbul'da 1894 yılında doğmuş ve yine stanbul da 1960yılında vefat etmiştir. Çalışmamızda Nahit Sırrı Örik'in yalnızca romanlarını ve hikâyeleriniyapı ve tema yönüyle inceledik.Amacımız yazarın öncelikle hayatını, edebi yaşantısını ve sanat anlayışını ortayakoyarak, romanlarının ve hikâyelerin edebi değerini tespit etmekti. Yazarın beş romanı ve üçhikâye kitabı yapı ve tema bakımından incelendi.Nahit Sırrı Örik, genel olarak zengin kimselerin, üst tabakanın hayatını yazmıştır.Cumhuriyet Döneminin edebiyat akımları ve topluluklarına katılmayan Nahid Sırrı Örik,yapıtlarında yarattığı kötücül nitelikteki karakterlerle dikkat çeker. Romanlarının vehikâyelerinin başarısı, yazarın insan ruhunun derinliklerine inerek orada kötücüllüktohumlarını bulup yüzeye çıkarmasında yatar.Yazar, altmış altı yıllık yaşamı boyunca, birçok edebi türde yazı kaleme alır. Onun enbüyük talihsizliği özellikle hikâye ve romanlarının bir kısmını sağlığında yayınlatamamışolmasıdır.
Özet (Çeviri)
Nahit Sırrı Örik, one of the personalities of Rebuplic season, who wasn?t given muchimportance, is a writer who created Works of novel, story, theatre and the like. He was born instanbul in 1894 and also died in, stanbul in 1960. In our work, we examined the structureand topic of Örik?s novels and stories.Our aim was to find out the writer?s novels and stories literatary value, revealingparticularly his life, his literatary life and art view. The writer?s five novels and three shortstory books were examined in turns of structure and topic.Örik, usually wrote the lives of the rich, the upper class. Ottaman, palace and aroundrich people take place largely in his works.Nahid Sırrı Örik stands apart from other writers in the Republican Era through hisability to portray protagonists? evil. Novels and stories power and poignancy lie in itsexposure of the seeds of evil hidden in the depths of the human soul.Writer writes over many kind of literatary during his sixty-six-year-old life. Thebiggest misfortune of him is specially that he couldn?t have part of his story and novel whichpublished during his life.