Necati Cumalı'nın romanlarında ve hikayelerinde yapı ve tema
Necati Cumali's theme of structure in novels and stories
  1. Tez No: 189887
  2. Yazar: DENİZ KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE ULUSOY TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Şiir, roman, hikâye, deneme, tiyatro, günce gibi pek çok edebi türde eser vermiş çokyönlü bir yazar olan Necati Cumalı, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının tanınmışşahsiyetlerindendir. Yunanistan'ın Florina şehrinde 1921 yılında doğmuş ve stanbul da 2001yılında vefat etmiştir. Çalışmamızda Cumalı'nın yalnızca roman ve hikâyelerini yapı ve temayönüyle inceledik.Amacımız yazarın öncelikle hayatını, edebi yaşantısını ve sanat anlayışını ortayakoyarak, roman ve hikâyelerin edebi değerini tespit etmekti. Çalışmamızda yazarın altıromanı ve dokuz hikâye kitabı yapı ve tema bakımından incelendi.Cumalı, daima halk kültürüne ve halk edebiyatına yakınlığı ile dikkatleri üzerindetoplayan bir yazardır. nsanı ön plana almış ve ona her zaman değer vermiştir. Roman vehikâyelerine, avukatlık yaptığı yıllarda Anadolu gerçeklerine tanıklık etmiş bir kişi olarakdavalarına ait verilerini de yansıtır. ?Görmediğim, tanımadığım hiçbir şeyi -Makedonya 1900dışında- yazmadım?, diyen Cumalı, uzun tahlil ve tasvirlerden uzak sade bir dille akıcı birüslup kullanır. Bir çekirdek olaydan yola çıkarak meydana getirdiği eserlerinde olaylar ya dakişilerin çoğu gerçek hayattan alınır.Yazar, seksen yıllık yaşamı boyunca, on iki şiir, dokuz hikâye, altı roman, altı deneme,bir günce ve pek çok tiyatro eseri kaleme alır. Dünyanın dört bir yanına eserleri çeviri yoluylaulaşır.
Özet (Çeviri)
Necati Cumalı who was a man of parts and had very varity literatary works as well aspoetry, novel, story, drama, diary is a well- known person of Turkish literature in the Republictime. He was born in Floria in Grecee in 1921 and died in 2001 in stanbul. In our study, westudied only structure and theme of Cumalı?s novels and stories.Our aim was to find write?s novels and stories literature, revealing particularly his life,his literatary life and art view. . Writer?s six novels and nine story books were researchedfrom the point of view of theme and structure.Cumalı is a writer who attracts attentions with closeness to the folk culture andlirerature. He regarded person as being importance and always esteemed him. He reflecteddatum concerning suit in his novels and short story in years when he was a lawyer as witnessof Anatolia. Urla, where his childhood and youth passed, was ?his works? scene? as hisreported.Cumalı who said ?I didn?t write anything which I didn?t see and know -except?Macedonia 1900-? used fluent style with simple language without using long analysis anddescription life in hiswork of art most of their figure and event are taken from real life to setoff seed event.Authour, wrote twelve poetries, nine stories, six novels, six essays, one diary andmany theater pieces during his life. His work of art can be reached by translation to every partof the world.