Bürokratik örgütlerde yetki devri, Balıkesir il ve ilçe belediyeleri uygulaması
The transfer of authority in bureaucratic organisations and the questionnaire of the city center and county municipalities of Balikesir
- Tez No: 189885
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA HOTAMIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada bürokratik örgütlerde yetki devri üzerinde durulmuştur. Bürokrasikavramı, bürokratik örgüt kuramına katkılar ve bürokrasiden beklenen faydalar vebürokrasiye yöneltilen eleştiriler birinci bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise amaç;yetki devrinin öneminin ortaya konulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda yetki ve yetki devrikavramları tartışılmış, yetki devrini gerekli kılan etkenler üzerinde durulmuştur. Yetkidevrinin önündeki engeller de bu bölümde tartışılan diğer bir konudur. Üçüncü bölümde iseilk iki bölümde yer alan teorik tartışmaların uygulamadaki yansımasının nasıl olduğununanlaşılması amaçlanmıştır. Son bölümde ise bürokratik örgütlerde yetki devrine bakışı testetmek amacıyla Balıkesir il ve ilçe belediyelerine uygulanan ankete yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work we analysed transfer of authority in bureaucratic organizations. The term`bureaucracy?, contributions to the theory of bureaucratic organizations, benefits and criticstowards bureaucracy are explained in the first section. In the second section, we explained theimportance of the transfer of authority. Parallel with this aim, the terms `authority? and`transfer of authority? are discussed and factors which require transfer of authority areexamined. In the third section, the goal is to show how to put into practise the theoreticaldiscussions in the above two sections. In the last section, there is the questionnaire which isapplied in Balıkesir and in its county municipalities in order to test the views towards thetransfer of authority in bureaucratic organizations.