Kuruluş yeri açısından Eğirdir kentsel alanı ve jeomorfolojisi
Eğirdir urban area and geomorphology in terms of the region of settlement
- Tez No: 189889
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalı ma alanı Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nde bulunup yakla ık 414km2'lik alan kaplamaktadır. E irdir kentsel alanı Batı Toros Da larından, Davraz da ıkütlesinin içindeki Sivri tepenin eteklerinde genellikle yamaç molozları üzerinde e imliarazilerde kurulmu tur. Denizden ortalama yükseltisi 918 metre'dir.E irdir Gölü'nün güneyinde kurulan E irdir ehri yerle ime uygun do al vebe eri artlara sahiptir. Kıyı oku ve ada üzerine kurulan ehir merkezi, çevredekijeomorfolojik artların uygun olmamasından bugün yamaç molozları, birikinti konilerigibi jeomorfolojik birimlerin üzerinde geli mesini sürdürmektedir hatta I.sınıf tarımarazileri ehir imar planı alanına dahil olmaktadır. Bu çalı mada E irdir ve yakınçevresinin jeomorfolojik özellikleri ve problemleri ile E irdir ehrinin fonksiyonları vegeli imi açısından ili kisi ele alınmı tır.
Özet (Çeviri)
The study area is in the Antalya area in Akdeniz Region and coversapproximately 414 km². E irdir Urban Area has been generally founded on hillsiderubbles and uneven areas where is beneath Sivri Tepe in Davraz Mountain Mass whichis a mountain of West Tourus Mountains. Average altitude is 918 meters.The city of E irdir which is at the South of E irdir Lake has a suitable andnatural settlement and suitable conditions for people. Today the centre of the city whichis on seaboard and on an island has nat got suitable geomorphological conditions forsettlement. Because of that it is carrying on its development on geomorphological unitswhich have hillside rubbles and allunal cones. For that matter first class agriculturalareas are in the city centre near buildings.In this study, the relationships of the geomorphological properties and problemsof E irdir and nearby surroundings have been examined with functions anddevelopments of the city of E irdir.