Mesleki müzik eğitimi veren konservatuvarlarımızın klasik Türk müziği bölümlerinde verilmekte olan topluluk (koro) yönetimi dersinin niteliği
The Quality of the course named chorus conduction which is offered at Turkish classical music departments of our conservatoires
- Tez No: 189890
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma konservatuvarlarımızda verilmekte olan koro (topluluk) yönetimidersinin niteliğini tespit etmek üzere yapılmış bir araştırmadır.Birinci bölümde konunun temel kaynağını oluşturan sanat ve müzik eğitimiüzerine bilgiler verilmiştir.kinci bölümünde ise dersin kapsamı incelenerek, bu dersin faydalı olduğudüşünülen ders içeriği konusunda ayrıntılı bilgiler aktarılmıştır. Uzman görüşleri ilezenginleştirilen araştırmada soru cevap yöntemi ile konu ile ilgili fikirlerinebaşvurulmuş ve çizelge halinde bulgular kısmında yer verilmiştir.Sonuç olarak bu dersin niteliği ve eğitimi hakkında veriler değerlendirilerek budersi verecek tüm eğitim kurumları için kaynak olması yönünde önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study involoves a survey of the quality of the course named ?ChorusConduction? which is offered at our conservatories.In the first section, fundemental information about art and music education isgiven.In the second section, a detailed information about the course content which isfully useful is presented. Also the research is enriched with expert views on the topic byusing question-answer method and the findings are presented as a table.As a result of the findings evaluated, some suggestions are made for the schoolswhich offer this course to the students.