Annelerin çocuk kitabı seçimi hakkındaki görüşleri
Mothers' opinions on the chosing children book
- Tez No: 189888
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENAY YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, çocuk kitaplarının tür olarak çeşitliliğini, fiziksel ve içeriközelliklerini literatürü tarayarak incelemek, bunun yanı sıra annelerin çocuk kitabıseçimi ve okumanın önemi konusundaki görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır.Bu araştırma, betimsel araştırma türüne girmektedir. Araştırmanın örneklemi, 2005-2006 eğitim öğretim yılında Afyon Merkezdeki beş ilköğretim okulunda ikinci sınıfadevam eden ve rast gele örnekleme yoluyla seçilen, sekiz yaş grubu, toplam 200öğrencinin annelerinden oluşmaktadır.Araştırma bulgularına göre, annelerin çoğunun lise mezunu ve ev hanımı oldukları,genellikle iki çocukları olduğu ve aylık gelir düzeylerinin ortalama 400-800 YTLarasında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca annelerin çocuklarına kitap almadan önce kitabıokumadıkları, çocuklarına düzenli olarak kitap almadıkları, çocuklarına kitap okumakiçin zaman ayırmadıkları; bunun yanı sıra çoğu ailenin evinde kitaplığı olduğu,çocuklarına yeterince harçlık verdikleri, kitap almaya ailece birlikte karar verdikleribelirlenmiştir.Bu çalışmadan elde edilen genel bulgular sonucunda, annenin mesleği, eğitimdurumu, ailenin aylık gelir düzeyi ve evdeki çocuk sayısı ile annelerin çocuk kitabıseçimiyle ilgili görüşleri arasında 0.10 düzeyinde anlamlı farklılık olduğu ve genelanlamda annelerin kitap seçim kriterlerine uygun görüşler belirtmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed at examining kinds of children books their physical andcontent features by researching literature, in addition to this it is aimed to determinemothers? opinions on the importance of chosing children books and reading.Sample of research is occured by total 200 students? mothers whose children arechosen by chance from five primary school in the center of Afyon.According to the results of study, most of mothers greduated from high schooland they are housewife, have two children, their level income in a month is 400-800YTL. In addition to this, before buying books to their children, mothers never read thatbooks, they never have enough time for reading book to their children, also they have asmall library in their house, give enough pocket Money and decide to buy books withtheir family.As a result of this study, there is a 0.10 meaninful difference between mothers?job, education, level of income, the number of children in the house and mothers?opinions about chosing children book. Generally, mothers? opinions are not suitable forchosing criterions of book.