Demokrat parti dönemi din politikaları (1946-1954)
Democrat party period religion policies (1946-1954)
  1. Tez No: 189985
  2. Yazar: TEKİN ŞEKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ AKSANYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
DEMOKRAT PART DÖNEM D N POL T KALARITekin ŞEKERÖZETTürk toplumundaki tarihsel yeri var olma ve ülkeyi genişletme de temeletken olan din Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan sonra da önemi toplum üzerindedevam etmiştir. Yapılan inkılâp hareketlerine halkın gösterdiği tepkiler her ne kadaryeni rejim tarafından kontrol altına alınmışsa da bunların oturması süreci sancılıgeçmiştir.Çok partili hayat sürecinde ise dünya koşullarının yanında ülkedeki siyasihava inkılâpların yeniden ve farklı bir şekilde ele alınması zorunluluğunu getirmiştir. Buyorumlama ile beraber halkın bir takım talepleri karşılanmasına rağmen bu yeterliolmamış bu durum Demokrat Partinin iktidara gelmesiyle son bulmuştur. Yeni iktidargeçmişin kitleler üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri kırmak için bir zamanlarkaldırılırken devrim niteliği arz eden argümanları tereddüt etmeksizin geri getirmiştir.Böyle bir süreçte memnuniyetlik gösterenlerin yanında yeni bir muhalefet kitlesi demeydana gelmiştir.Çalışmada Cumhuriyetle beraber gelen yenileşme ve modernleşmeçabalarının yanında bunun çok partili hayatın ardından girdiği serüvene değinilmiştir.Zira, 10 yıllık bir süreçte ülkede tek hakim parti durumuna gelen Demokrat Partinin ilkiktidar evresinde din ve laiklik alanındaki politikaları dikkat çekmektedir. Bu dönemdeizlenen metot halkın beklentilerine cevap vermek için gereken fedakârlıktankaçınmamak olmuştur. Çalışmada Demokrat Partinin din eksenli politikalarınadeğinilirken bu dönemdeki tepkileri oluşturan muhalefet simgelerinden de örneklerverilmeye özen gösterilmiştir. Bunun yanında ilk evrede gerçekleşen adımların ilerleyendönemlerindeki seyrine gerek kalındıkça başvurulmuştur. Zira ilk evrenin anlaşılmasıiçin farklı dökümanlarla kıyaslar yapılmış detaya dayanan bu metotla geleceğin deanlaşılması sağlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
DEMOCRAT PARTY PERIOD CONCERNING RELIGION POLITICSTekin ŞEKERABSTRACTThe place of religion in history was having existance in society and alsoreligion was the main factor to extend tne borders of the country. As well, after thefoundation of Turkish Republic , the importance of religion continued to influence thesociety . Although the public reactions against the new revolutins had been taken undercontrol by the new regime, the process in which these revolutions became firmlyestablihed was painful.In the period of multiple parties life, the political atmosphere in the countryas well as the conditions all over the world led the obligation to examine therevolutions again and in a different way. Although this comment met some of the publicexpectations , it was not sufficient. That situation ended when the Democrat Party cameto power. This new party in power brought the arguments without hesitation which wereregarded as revolutions while being abolihed to diminish the negative effects of the paston the society. In a such kind of process, a new opposing block existed as well as therewere people who were glad.In this study, beside mentioning the efforts of becoming reformist andmodern with adopting Republic , the adventure of republic soon after the multilpleparties life has been told. Because, Democrat Party being the sole power in the countryduring ten-year period called the attention through its policies about the scope ofreligion and secularism. In this period, the method used was making every sacrificiesneeded to meet the expectations of the society . In the study , sampling the opposingsymbols that came across the negative reactions during that period is cited whilementioning Democrat Party?s polices based on religion. Furthermore, the process of thesteps in the first phase is consulted. Because to understand the first phase , we comparethe findings with various documents . Thus , the future will be understood better withthis detailed method.