1946-1954 yılları arasındaki olayların Adana basınına yansımaları (Türk Sözü, Yeni Adana ve Demokrat gazeteleri örneği)
Reflections of the events between 1946-1954 in the Adana press (Examples of Türk Sözü Yeni Adana and Demokrat newspapers)
- Tez No: 945426
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Osmanlı Devleti'nin Batılılaşma süreci Lale Devri (1718-1730), demokratikleşme süreci ise Tanzimat Fermanı'nın ilanı ile (1839) başlamaktadır. Ardından Kanun-i Esasi'nin ilanı ile (1876) I. Meşrutiyet Dönemi başlamış, bu dönemde Türk halkı ilk kez sınırlı da olsa yönetime katılma hakkını elde etmiştir. Padişah II. Abdülhamit'in (1876-1909) iradesiyle kapatılan Meclis-i Mebusan yine aynı padişahın iradesiyle yeniden açılmış ve 1908'de II. Meşrutiyet dönemi başlamıştır. Tarihimizde çok partili hayat II. Meşrutiyet'le başlamış, fakat art arda gelen savaşlar nedeniyle uzun süreli ve verimli olamamış, Meclis yine padişah iradesiyle kapatılmıştır. Cumhuriyet döneminin başlarında da çok partili rejim denemelerine girişilmiş fakat çıkan iç isyanlar henüz koşulların uygun olmadığını gösterdiğinden yaklaşık on beş yıl sürecek bir ertelenme yaşanmıştır. Bu nedenle ülke 1923-1950 yılları arasında CHP tarafından yönetilmiş ve bu dönem tarihimizde“Tek Parti Dönemi”olarak adlandırılmıştır. 1945 yılına gelindiğinde gelecek yılın bütçe görüşmeleri ile Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu“ müzakereleri sırasında partileriyle yani CHP ile bazı maddelerde görüş ayrılığına düşen Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan partilerinden ayrılmış ve 1946 yılının başında DP'yi kurmuştur. Kısa zamanda ülke çapında örgütlenen ve büyük bir taraftar kitlesine ulaşan parti, iktidardaki CHP'yi de telaşa düşürmüş, iktidar genel seçimlere daha bir yıl olmasına rağmen DP'nin daha da güçlenmesini önlemek amacıyla 1946 yılının mayıs ayında baskın seçime gitmiştir. Cumhuriyet tarihinin bu ilk çok partili seçiminde CHP iktidarını sürdürse de DP ana muhalefet partisi olarak 60 civarındaki milletvekili ile Meclis'te yer almıştır. 14 Mayıs 1950'de Türkiye yeni bir değişim ve dönüşüm yaşamaya başlayacaktır. Zira o gün yapılan genel seçimlerde DP, sahip olduğu hem oy hem de Meclis'teki milletvekili sayısı ile iktidarı ele geçirmiş, dolayısıyla CHP'nin 27 yıllık tek parti iktidarını sona erdirmiştir. Yeni iktidar izlediği liberal politikalarla ve ABD'den Marshall Yardımı kapsamında gelen yardımlarla Türkiye'de ekonomik, siyasi ve sosyal bir değişim sürecini başlatmıştır. Bu değişim Adana'da daha belirgin bir şekilde yaşanacaktır. Zira sahip olduğu bereketli topraklar ABD'den gelen tarım makineleri ile daha da bereketli hale gelecek, kurulan fabrika ve barajlarla Adana tarım şehrinin yanı sıra sanayi şehri de olmaya başlayacaktır. Şehirde özellikle 1950'li yılların başında İncirlik'te NATO üssünün kurulmasıyla ekonomik değişimlerden sonra hızlı bir sosyal değişim de başlayacaktır. Burada görev yapan ve aileleriyle birlikte sayıları yirmi bini aşan ABD askerleri sayesinde İncirlik kasabası ”Küçük Amerika" olarak adlandırılacaktır. Burada görevli asker ve aileleriyle Adana halkının yaşadığı etkileşim şehrin daha hızlı kabuk değiştirmesini sağlayacaktır. Tüm bunlar, yani kurulan fabrika, işletme, baraj, tarımda makineleşme ve üst sayesinde Adana 1950'lerden itibaren Türkiye'nin en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden bir olacaktır. Adana'da yaşanan bu değişimi takip etmenin en kolay ve etkili yollarından biri de yerel basındır. Şehirde çıkan çok sayıda dergi ve gazete bu değişimi an ve an sayfalarına aktarmış, başka bir ifade ile bu dönüşüme ayna tutmuştur. İktidarın el değiştirmesiyle birlikte gazetelerinde tavrı değişmiştir. 1946-1950 yılları arasında iktidarın sesi olan Yeni Adana ve Türk Sözü gazeteleri bu tarihten sonra muhalefetin sesi olmuş, tam tersi önceleri muhalefetin sesi olan Demokrat 1950'den sonra da iktidarın yayın organı ve propaganda aracı olmuştur. Çalışmada bu üç gazete taranarak şehrin 1946-1954 yılları arasında yaşadığı değişim araştırılmaya çalışılmıştır. Başlangıçta adını andığımız üç gazeteyle başlayan inceleme 1950'den sonra Türk Sözü gazetesinin arşivine ulaşılamaması nedeniyle sadece Yeni Adana ve Demokrat gazeteleri üzerinden sürdürülmüştür. Kimi zaman bu gazetelerde de eksik sayıların olması nedeniyle atlamalar yaşanmıştır. Gazetelerden alıntı yapılırken de metne sadık kalınmıştır. Çalışma giriş bölümünden sonra iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun daha iyi anlaşılabilmesi için Türkiye'nin demokrasi süreci kısaca verilmiş, ardından ana bölümlere geçilmiştir. Birinci bölümde gazetelerde yer alan haberlere göre 1946-1950 seçimleri arasındaki gelişmeler, ikinci bölümde ise yine gazete haberlerine göre 1950-1954 seçimleri arasındaki gelişmeler incelenmiş, önce uluslararası gelişmelere, ardından ulusal gelişmelere en son Adana'daki gelişmelere yer verilmiştir. Sonuç bölümde de yaşanan ve yazılanların kısa bir değerlendirmesi yapılmıştır. Literatür taramasında bu ve benzeri bir araştırmanın yapılmadığı görüldüğünden çalışma bu alanda bir boşluğu dolduracaktır. Bu nedenle çalışmanın Adana'nın 1940'lardan sonra yaşadığı sosyal, ekonomik, kültürel vb. değişimleri merak eden ve incelemek isteyenler için bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Westernization process of the Ottoman Empire began with the Tulip Era (1718-1730), and the democratization process began with the declaration of the Tanzimat Edict (1839). Then, with the declaration of the Kanun-i Esasi (1876), the First Constitutional Era began, and during this period, the Turkish people gained the right to participate in government, albeit limited, for the first time. The Chamber of Deputies, which was closed by the will of Sultan Abdulhamid II (1876-1909), was reopened by the will of the same sultan, and the Second Constitutional Era began in 1908. The difference between this period and the previous one is that the people had the right to establish a party for the first time. Therefore, multi-party life in our history began with the Second Constitutional Era, but it could not be long-lasting and productive due to the successive wars, and the Assembly was closed again by the will of the sultan. At the beginning of the Republic period, attempts were made to establish a multi-party regime, but since the internal rebellions showed that the conditions were not yet suitable, a postponement lasting approximately fifteen years was experienced. For this reason, the country was governed by the CHP between 1923 and 1950, and this period is referred to in our history as the“Single-party period”. In 1945, Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuat Köprülü and Refik Koraltan, who had disagreements with their party, namely the CHP, on some issues during the budget negotiations for the next year, left their parties and founded the DP at the beginning of 1946. The party, which organized nationwide in a short time and reached a large supporter base, also alarmed the ruling CHP, and although the general elections were still a year away, the government held a snap election in May 1946 in order to prevent the DP from gaining any further strength. Although the CHP maintained its power in this first multi-party election in the history of the Republic, the DP took its place in the Parliament with around 60 deputies as the main opposition party. On May 14, 1950, Turkey will begin to experience a new change and transformation. In the general elections held today, the DP came to power with both the votes and the number of deputies in the Parliament, thus ending the CHP's 27-year single-party rule. The new government initiated an economic, political and social change process in Turkey with the liberal policies it pursued and the Marshall Aid from the USA. This change will be experienced more clearly in Adana. Because its fertile lands will be made even more fertile with agricultural machinery coming from the USA, and with the factories and dams that will be established, Adana will begin to become an industrial city as well as an agricultural city. In Adana, especially in the early 1950s, with the establishment of the NATO base in Incirlik, a rapid social change will also begin after the economic changes. Thanks to the US soldiers serving here, the number of whom exceeded twenty thousand, including their families, the town of Incirlik will be called“Little America”. The interaction between the soldiers and their families serving here and the people of Adana will enable the city to change its shell more quickly. Thanks to all these, namely the factories, businesses, dams, agricultural mechanization and the top, Adana will become one of the largest and most developed cities in Turkey from the 1950s onwards. One of the easiest and most effective ways to follow this change in Adana is through the local press. Many magazines and newspapers published in the city have reflected this change on their pages, in other words, they have mirrored this transformation. With the change of government, the attitude of the newspapers has changed. Yeni Adana and Türk Sözü newspapers, which were the voice of the government between 1946 and 1950, became the voice of the opposition after this date, and conversely, Demokrat, which was previously the voice of the opposition, became the media organ and propaganda tool of the government after 1950. In the study, these three newspapers were scanned and the change experienced by the city between 1946 and 1954 was investigated. The study, which started with the three newspapers we mentioned at the beginning, was continued only with Yeni Adana and Demokrat newspapers after 1950 due to the inability to access the archive of Türk Sözü newspaper. Sometimes, there were omissions due to missing numbers in these newspapers. The text was also adhered to when quoting from the newspapers. The study consists of two main sections after the introduction. In the introduction, Turkey's democracy process is briefly given for a better understanding of the subject, and then the main sections are given. In the first section, the developments between the 1946-1950 elections according to the news in the newspapers are examined, and in the second section, the developments between the 1950-1954 elections again according to the newspaper news are examined, first the international developments, then the national developments, and finally the developments in Adana. In the conclusion section, a short evaluation of what was experienced and written was made. Since it was seen that this and similar research was not conducted in the literature research, it was believed that the study would fill a gap in this field. For this reason, it is believed that the study will be a source for those who are curious about and want to examine the social, economic, cultural, etc. changes that Adana experienced after the 1940s.