Foreign influences on Turkish throughout history and the phonological and morphological analyses of English loanwords in Turkish
Türkçenin tarih boyunca maruz kaldığı dış etkiler ve Türkçedeki İngilizce ödünçlemelerin fonolojik ve morfolojik analizi
- Tez No: 189999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tezde, günümüzde sıkça tartışılan `ödünçleme kelimeler' konusuna katkıdabulunmak amaçlanmıştır. Kültürlerarası etkileşimin dil üzerinde etkili olduğu göz önünealınarak, Türkçe'nin tarih boyunca maruz kaldığı dış etkenler ve bunların dile, özelliklede dilin kelime hazinesine etkileri araştırılmıştır. Günümüzde Türkçe'nin en çoködünçleme yaptığı dil olan ngilizce hedef dil olarak seçilmiş ve günümüz Türkçesi'ndeyer alan ngilizce'den ödünçlenen kelimelerin fonolojik ve morfolojik analizi tezin odaknoktasını oluşturmuştur. Bu analiz yapılırken farklı dil ailelerine mensup olan ngilizceve Türkçe'nin fonolojik ve morfolojik özellikleri incelenmiş ve ödünçleme kelimelerinTürkçe'nin ses ve şekil özelliklerine ne şekilde uyum sağladığı ya da Türkçe'nin ses veşekil özelliklerini ne şekilde etkilediği incelenmiştir.Tezin ilk bölümünde, ödünçleme konusuna giriş yapılmıştır. 2. bölümde Türkdilinin tarihi gelişimi ve tarih boyunca dil üzerindeki yabancı etkiler işlenmiştir fakatTürkçenin tüm özelliklerine değinilmemiş, bölüm, sadece tarih boyunca dildeki yabancıetkiler, özellikle de kelime hazinesi üzerindeki etkilerle sınırlandırılmıştır.3. bölümde çalışmanın metodu anlatılmış ve Türkçe ve ngilizcenin fonolojik vemorfolojik özelliklerine değinilmiştir. Türkçe Sözlük, Türkçe'deki Yabancı SözcüklerSözlüğü, Yabancı Kelimelere Karşılıklar ve Türk Dilinin Etimoloji Sözlüğü'nde yeralan ngilizceden ödünçlenmiş kelimelerin fonolojik ve morfolojik analizleri yapılmışve değişiklikler örneklendirilmiştir.Sonuç bölümünde, çalışmanın sonuçları değerlendirilmiştir. Bu sonuçlardoğrultusunda denilebilir ki; Türkçe ve ngilizce farklı dil ailelerine mensup olmalarınarağmen, bazı politik, ekonomik, kültürel, ticarû ve askerû sebepler dolayısıyla aralarındasıkı bir ilişki vardır. Bu ilişkilerin sonuçları, Türkçenin sesbilimsel ve biçimbilimselözelliklerine de yansır. Türkçeye ngilizceden ödünçlenen kelimeler incelendiğinde,bazı kelimelerin Türkçenin ses ve biçimbilimsel özelliklerine uyarken, bazılarınınngilizcenin yapısına uyum sağladığı görülür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed at making a contribution to the highly discussed topic,loanwords. Taking the influences of intercultural relations on language into account, theforeign influences on Turkish throughout history and how they affect the language,especially the lexicon of language have been examined. English, being the language thatTurkish is borrowing a lot of words these days, has been chosen as the target language.The focus of this thesis is the phonological and morphological analyses of Englishloanwords in modern Turkish. For this analysis, the phonological and morphologicalcharacteristics of Turkish and English, which belong to two different language families,have been studied and to what extent the English loanwords conform to thephonological and morphological patterns of Turkish and in what way they influence thelinguistic aspects of Turkish have been examined.The 1st chapter of the present study introduces the terms borrowing andloanwords. The 2nd chapter, includes the historical development of Turkish languageand the foreign influences on the language throughout history. However, not all thecharacteristics of Turkish throughout history have been mentioned, but the chapter islimited with the foreign influences on Turkish, especially on its lexicon.In chapter 3, the method of the study has been described and the phonologicaland morphological features of English and Turkish have been set forth. Then, Englishloanwords found in Türkçe Sözlük, Türkçe?deki Yabancı Sözcükler Sözlüğü, YabancıKelimelere Karşılıklar and Türk Dilinin Etimoloji Sözlüğü have been analyzedphonologically and morphologically and the changes have been illustrated.In the conclusion part, the results of the study have been evaluated. Based on theresults, it can be said that although English and Turkish belong to different family oflanguages, there is a close relationship between them due to some political, economic,cultural, commercial and military reasons. The results of these relations are evident inthe phonological and morphological system of Turkish. When the English loanwords inTurkish have been analyzed, it is seen that while some of these words are made toconform to the phonological and morphological patterns of Turkish, some adapt toEnglish language adopting its rules.