Özelleştirmenin iş tatmini üzerine etkisi Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş. ugulaması
The effect of privatization upon the job satisfaction application on the Kütahya Sugar Works INC
- Tez No: 189998
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZELLEŞTİRMENİN İŞ TATMİNİ ÜZERİNE ETKİSİKÜTAHYA ŞEKER FABRİKASI A.Ş. UYGULAMASIDurali GÜRÖZETTürkiye Cumhuriyetinin ilk KİT'lerinden olan Şeker Fabrikalarından birisiolan; Kütahya Şeker Fabrikası, 4 Mart 1953 tarihinde kurulmuştur. 1986 yılındabaşlayan özelleştirme faaliyetleri kapsamında, 2004 yılında özelleştirmeye açılmış ve 8Ekim 2004 tarihinde özelleştirilerek Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş. adını almıştır.Kütahya Şeker Fabrikasının; özelleştirilmeden önce ve özelleştirildiktensonra çalışan işgörenlerinin iş tatminini etkileyen faktörlerin (cinsiyet, medeni durum,yaş, görev yeri, görev süresi, eğitim durumu, vb.,), neler olduğunun belirlenmesi, iştatmin düzeylerinin ölçülmesi, tatminsizliğin olduğu faktörlerin ve iş tatminsizliğininolumsuz etkilerinin tesbiti ve ortadan kaldırılması, sorunlara çözüm yollarınınönerilmesi; çalışmanın amaçlarını oluşturmaktadır.Çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak ve çalışma modelini belirlemekamacıyla; özelleştirme ve iş tatmini konularında literatür taraması yapılmış ve iş tatminiile ilgili yapılan çalışmalarda kullanılan ölçme araçları gözden geçirilmiştir.Çalışma, dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, özelleştirme; ikincibölümde, iş tatmini incelenmiş; üçüncü bölümde işgörenlerin bir bölümüne(örneklem=80 kişi), anket uygulanarak iş tatminleri ölçülmüştür. Dördüncü bölümde isesonuçlar ortaya konularak, çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF PRİVATİZATİON ON JOB SATİSFACTİONTHE EXAMPLE OF KUTAHYA SUGAR PLANTDurali GÜRABSTRACTBeing one of the first KİT?s Sugar work,Kütahya Sugar Work started to beprivatized and with in the context of privatizing activity which happened in 1986. sinceit was privatized it has been known as Kütahya Sugar Works.The aims are, of the study are to determine what the employee?s jobsatisfaction factors such as gender, martial status, education,age etc, to measure thelevel of job satisfaction, to deal with the negative effects of job satisfaction and to offera solution.In order to establish theorical construction of the study and determine modelof the study concerning privatizion and job satisfaction, a literature study harbing hasbeen made. Furthermare, the tools that are used in the studies about job satisfactionhave been overwieved.The study consists of four sections. In the first section privatization wasoverwievde, than job satisfaction was examined. In the third section, by polling of theemplayees, job satisfaction was measured. In the ourth section upon the results,proposals of solutions were introduced.