Kütahya ilinde sosyal sınıfların belirlenmesi ve veri madenciliği ile tüketici profilinin çıkarılmasına yönelik bir uygulama
Determination of Kütahya's social classes and an applied study to discover the consumer profile by data mining
  1. Tez No: 190000
  2. Yazar: EMRAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
KÜTAHYA L NDE SOSYAL SINIFLARIN BEL RLENMES VE VERMADENC L Ğ LE TÜKET C PROF L N N ÇIKARILMASINA YÖNEL KB R UYGULAMAEMRAH YILMAZÖZETTüm insan topluluklarının sosyal bir sınıflaşma sistemi ortaya koydukları vebelirli ortak özelliklere sahip gruplar altında toplandıkları bir gerçektir. Bu tabakalaşma,sosyal sınıflar şeklinde kendini göstermektedir. Nüfusu çeşitli gruplara ayırmadabaşvurulan demografik bilgiler bu sınıflaşma sonucunda oluşmaktadır ve pazarlamada,reklamcılıkta, medyada, siyasette yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ortaya çıkan busosyal sınıflar tüketicilerin pazar ortamında gösterdiği davranışları açıklamada oldukçaönemli bilgiler vermektedir, dolayısıyla sosyal sınıfların belirlenmesi hitap edilecekolan tüketici profilinin çıkarılması açısından gereklidir.Geleneksel anlamda insan odaklı veri analizi ile çok ciddi miktarlardaki veri ileçalışmayı olanaksız bir durumda idi. Doksanlı yıllarda çok miktarda verinin ortayaçıkmasıyla beraber teknik olarak bu tür problemler baş göstermişti. Öyle ki zamanlaartan verinin toplanması ve saklanması dışında analiz edilmesi, özetlenmesi ve mevcutveriden anlamlı bilgi çıkarımı insanların yapabileceğinden çok daha fazlasını gerektirirhala gelmişti. Fakat veri tabanı teknolojisinin gelişmesiyle beraber verinin toplanmasıve saklanması olanaklı duruma getirildi ve sadece çok miktarda verinin nasıl analizedileceği ve veriden nasıl anlamlı bilgi çıkarımı sağlanacağı problemi kaldı ki bunoktada da veri madenciliği kavramı ortaya çıktı ve bu problemleri çözmede bizlereyardımcı olmaya başladı.Yüksek lisans tezi olarak sunduğum çalışmamda Kütahya ilindeki sosyalsınıflar incelenmiş, veri madenciliği metotları ile tüketici profili çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF KÜTAHYA?S SOCIAL CLASSES AND AN APPLIEDSTUDY TO DISCOVER THE CONSUMER PROFILE BY DATA MININGEMRAH YILMAZABSTRACTIt?s known that all human community has a social classification system and gettogether under groups that has common characteristics. This stratification is seen bymeans of social classes. Demographic data?s that is used to group the population isformed by means of this classification and generally used in marketing, advertising,media and politics. These exposed social classes are very important for discovering theconsumer?s behaviors on marketing, so that, it is necessary to determine the socialclasses for eliminating the consumer profile.Traditionally, it was impossible to work out with large data sets using thehuman focused data analysis. By means of increasing data sets in nineteen?s there werethese kinds of technical problems. So that, except collecting and saving this largeamount of data; analyzing, summarizing and getting significant results by means oflarge data sets was more then human can do. But the development in data analysisenabled the collecting and saving large amount of data and there was only one problemthat how to analyze and get significant results from these large data sets, herein datamining concept occurred and helped us to solve these problems.In my study of master?s thesis, an applied study has been carried out atKütahya for determining the social classes and to discover the consumer profile by datamining methods.