Robot kolu uygulamaları için bir iş planlayıcı
  1. Tez No: 19003
  2. Yazar: H.CANDAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR KORUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ABSTRACT Bu çalışma, amacı Rhino XR-3 deneysel robot kolu için planlayın geliştirmek olan projenin bir parçasını oluşturmaktadır. Çalışmada, verilen bir işin gerçekleşmesini sağlayan gerekli hareket dizisini yapay us amaçyığıt yöntemini kullanarak doğrusal olarak ürereten bir iş planlayıcısı tasarlanarak gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan iş planlayıcısı robotik alanında çalıştığından geometrik ek birimleride içermektedir. Proje çerçevesinde geliştirilen iş planlama modülüne yardımcı olarak çalışan hareket planlama modülü ve çevre modelleme modülü çalışma sonunda entegre edilerek Rhino XR-3 robot kolu üzerinde gerçekleştirilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is a pari of the project which is aimed at developing a planner for the Rhino XR-3 experimental robot arm. In this study a linear task planner that finds necessary action sequence for a given task by using goalstack planning technique was designed and implemented Since the developed task planner deals with robotic, it contains necessary geometiical procedures and units In this project, after the task planner module was integrated with the other modules which are called motion planner and world modeller, it was implemented on the Rhino XR-3 experimental robot arm IV