Kütahya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren sporcuların bazı performans değerlerinin araştırılması (İl Spor Merkezi Basketbol örneği)
A Research of some performance rating of the sportsmen who partıcıpate in the activities that are in the context of Kütahya Youth and Sport Province directorate(province sports centers basketboll sample)
  1. Tez No: 190069
  2. Yazar: MÜNEVVER KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada, Kütahya li Gençlik ve Spor l Müdürlüğü bünyesinde faaliyetgösteren l Spor Merkezleri, Basketbol branşı çalışmalarına katılan 12-13 yaş grububasketbolculara uygulanan sekiz haftalık antrenman programının sporcuların fizikselyapıları ve biyomotorik özelliklerine etki düzeyinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada, deney (15 kız-15 erkek) ve kontrol (15 kız-15 erkek) olmak üzere ikigrup üzerinde çalışılmıştır. Deney grubunu oluşturan sporculara sekiz haftalık Basketbolantrenman periyodu uygulanmış ve antrenmanlar öncesi ve sonrası laboratuar ölçümmetotları ve Biyomotorik Ölçümler uygulanmıştır. Sekiz haftalık antrenman periyodusonrasında Ölçümler (ilk ve son), gruplar (deney ve kontrol) ve cinsiyetler (kız-erkek)arasında fiziksel ve biyomotorik özelliklerde meydana gelen değişimleri belirlemek için,SPSS 13.00 paket programında α=0.05 anlamlılık düzeyinde Tekrarlı Anova (repeatedmeasure) testi uygulandı.Sekiz haftalık antrenman periyodu öncesi ve sonrası boy ve vücut ağırlığıdeğerlerinde anlamlı bir değişme bulunmamıştır (P>0,05) .Biyomotorik ölçümlerindensadece esneklik ve mekik ölçümleri anlamlı (P0,05). Uzunluk ölçümlerinden sadece toplam koluzunluğu ve el uzunluğunda anlamlı (P0.05). Çevreölçümlerinden sadece ön kol fleksiyon çevresi ölçümlerinde anlamlı (P0.05). Genişlik ölçümlerinde ( omuz, dirsek, el bileği, el, kalça, diz, ayal bileği, ayakgenişliği), anlamlı bir değişme görülmemiştir (P>0,05). Vücut yağ yüzdesi ölçümlerinde(biceps, triceps, subscapula, supra iliak), anlamlı bir değişme görülmemiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to search before and after the 8 week training period, bydetermining the physical and biomotoric characteristics of the basketball players who are atthe age of 12-13 and who attends the basketball branch trainings under the management ofKütahya Province Directorate of Youth and Sport , to find out the profile of the physicalcharacteristics of athletes at that age in Kütahya. Moreover it is aimed to search the effectlevel of 8 week training programme on the athletes? physical and biomotoric characteristics.In this study it is searched on two groups as experiment group (15 males and 15females) and control group (15 males and 15 females) .To the experiment group 8 weekbasketball training period was practiced and before and after the trainings labaratorymeasurement methods and Biomotoric measurements were tested. After the 8 week trainingperiod in order to determine the changes in physical and biomotoric characteristics SPSS13.00 package program ,at the level of meaningfulness 0.05 Repeated Measure test waspracticed on the categories of measurements, groups, and sex.Before and after the 8 week training programme there was no noteworthy change fromthe biomotoric measurements ( P>0,05). We found only the flexibility and shuttlemeasurements meaningful but on the other hand there was no noteworthy change onparameters 20 mt speed running, grasping test, broad jumping, front to back shuttle ,press- up, upright jumping. From length measurements there was only noteworthy difference on thetotal length of arm and length of hand.(P0,05) From surrounding measurements wesaw a noteworthy change only on the front arm fleksiyon environment measurement (P0,05) .Again there was no noteworthy change on the width measurements (shoulders, elbow,wrist, hand, hip, knee, ankle and width of foot. (P>0,05) . There was nonoteworthy change on the fat percentage measurements.