Alacakların yönetiminde Factoring'in belirleyicileri ve Eskişehir'deki KOBİ'lere yönelik bir uygulama
Determinators of factoring in receivable management and an application to SMS's in Eskisehir
  1. Tez No: 190068
  2. Yazar: CUMHUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Serbest piyasa ekonomisinin ekonomide egemen konuma gelmesiyle birlikte reelkesim, özellikle de KOBİ'ler önem kazanmaya başlamıştır. KOBİ'ler gerek katma değeryaratma gerekse istihdam sağlama açısından ekonomik ve sosyal sistemin vazgeçilmez birunsurudurlar.Bir ülke ekonomisi için can damarı niteliği taşıyan KOBİ'ler başta finansmanolmak üzere birçok sıkıntıyla karşı karşıyadırlar. Kısa vadeli finansman tekniklerinden biriolan factoring, KOBİ'lerin finansman sorununa çözüm olabilir. Bunun yanı sıra maliyettasarrufu, yeni pazarlara açılabilme ve büyümeye imkân sağlama gibi fırsatlar da sunabilir.Bu tezin çalışma konusu, KOBİ'ler bağlamında bir finansman tekniği olarakfactoringi incelemeyi ve Eskişehir'de bir uygulamayı kapsamaktadır. KOBİ'ler açısından elealınan factoring yöntemi, yeterli tanıtım ve yasal düzenlemelerle KOBİ'ler tarafından dahayoğun bir şekilde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The reel sectors, particularly The Small and Medium Enterprises (SMEs) havegained importance in Turkish Economy since the beginning of 1980s when the economyconverted to free market economy. The SMEs are the key components of the economic andsocial system for both creating value added and obtaining employment.Being a vital for a country?s economy, the SMEs face a large number of problemssuch as financing. Factoring is a kind of state-of-the-art financial techniques in order to solvethe financial problems of the SMEs. In addition, it provides firms of such opportunities ascost saving, penetration to new markets and higher growth rates.This study aims to investigate factoring practices in the SMEs as an alternativefinancial tool to deal with financial problems. The survey was applied in SMEs in Eskisehirregion. The study shows that sufficient promotion and legal legislations increase theutilization of factoring by SMEs.