İkinci kullanımın yarı kamgarn ipliklere etkisi hakkında araştırma
  1. Tez No: 190074
  2. Yazar: GÜLHAN PINARLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRİ ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, yan kamgam iplik yapımı için hammaddeye ilave edilen teleflerin, iplik özelliklerini olumlu veya olumsuz etkilerini saptamak, kullanılabilecek telef sınırlannı belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla yan kamgam tarak bandlarmın cer makinasında kanşımı yapılarak, farklı telef oranlan ( % 100 akrilık ; % 80 akrilik + % 4 poliester + % 16 telef; % 40 aknlik + % 12 poliester + % 48 telef; % 20 akrilik + % 16 poliester + % 64 telef; % 20 poliester + % 80 telef) içeren bantlar elde edilmiştir. Bunlar Open-End rotor iplik makınasmda üç farklı numarada ( Nm 10/1, Nm 14/1, Nm 16/1 ) eğrilerek iplikler elde edilmiştir.Liflerin ve ipliklerin özellikleri incelenirken standartlarda belirtilen yöntemler kullanılmıştır.Yapılan incelemeler sonucunda;Harmanda yapılan lif kanşımının çerlerde yapılan kanşımdan daha iyi sonuç verdiği gözlenmiştir.ipliklerde telef miktannın artması ile ortalama lif mukavemeti düşmüş, bunun da iplik mukavemetini azalttığı gözlenmiştirKapasitif düzgünsüzlüğün artması ile lif mukavemetinin azaldığı gözlenmiştir. Kapasıtif düzgünsüzlüğün artmasında ince yerlerin rol oynadığı gözlenmiştir.Karışımın telef oranı arttıkça lif inceliği azalmış, optik düzgünsüzlük de artmıştır. Mukavemet ile kopma uzaması arasında ilişki olduğu için optik düzgünsüzlüğün artması ile mukavemetin düştüğü, kopma uzamasının azaldığı gözlenmiştir. Optik düzgünsüzlüğün artmasında nepsler rol oynadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was done to determine the positive or negative effects on the yarn properties when second usage fibre was added in the production of recycling materials and to determine the available second usage fibre percentage limit in the recycling matenals composition.For this purpose, recycling card slivers were mixed with second usage fibres in the drawing frame and slivers of these composition were reached ( % 100 Acrylic; % 80 Acrylic + % 4 Polyester + % 16 recycling matenals; % 40 Acrylic + % 12 Polyester + % 48 recycling materials; % 20 Acrylic + % 16 Polyester + % 64 recycling materials; % 20 Polyester + % 80 recycling materials )These shvers were rotor spun to three different yarn counts (Nm 10/1, Nml4/1, Nml6/1).When specifying the fibre and yarn properties, the methods stated in the standards were used.Accordding to the analysis done;It was observed that mixing in the blenders gives better results than mixing in the drawers.The average fibre tensile strength decreased when the recycling fibre percentage was increased in the yarn, and this yield to a decrease in the yarn tensile strength.It was observed that fibre tensile strength decreased when the capasitive irregularity increased. Thin places effect the capasitive irregulanty more.As the recycling fibre percentage in the yam composition increased, the fibre fineness decreased and optical irregularity increased. Since there is a relation between tensile strength and extension, as the optical irregularity increased tensile strength decreased, extension decreased also. Neps in the yarn also incresed optical irregularity.