The effects of using rubrics as an instructional device on the writing skills of Turkish efl students
Bir öğretim aracı olarak dereceli puanlama anahtarı kullanımının İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 483343
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bir Öğretim Aracı Olarak Dereceli Puanlama Anahtarı Kullanımın İngilizceyi İkinci Dil Olarak Öğrenen Türk Öğrencilerin Yazma Becerileri Üzerindeki Etkileri isimli bu çalışmada, puanlama anahtarı kullanımın bir öğretim aracı olarak İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin yazma puanları üzerinde ne gibi etkileri ve sonuçları olduğunun incelenmesi hedeflenmiştir. Bu yarı deneysel çalışmada katılımcı sayısı 60 olan deney grubundaki her bir öğrenciye değerlendirme kriterinin açık bir şekilde belirtildiği dereceli bir puanlama anahtarı verilmiştir. Verilen puanlama anahtarı üzerinde belirtilen yönergeleri dikkate alınarak altı farklı kompozisyon yazmaları istenmiştir. Katılımcı sayısı 30 olan kontrol grubuna ise her hangi bir puanlama anahtarı verilmeden aynı konuları kapsayan yazma çalışmaları yaptırılmıştır. Çalışma için gerekli olan veri öğrenci yazma ödevleri, öğrenciler ile yapılan birebir görüşmeler ve öğrenci dereceli puanlama anahtarı anketi uygulaması ile sağlanmıştır. Yazma sonuçları üç farklı puanlayıcının aynı puanlama anahtarı kullanarak yaptığı değerlendirme sonucunda elde edilmiştir. Sonuçlar puanlama anahtarı kullanan deney grubunda öğrencilerin puanlama anahtarı kullanmayan kontrol grubundaki öğrencilere göre istatistiksel olarak daha başarılı sonuçlar aldığını göstermektedir. Aynı zamanda, öğrenciler ile yapılan birebir görüşmelerde puanlama cetvelinin yazma becerileri için kullanımının öğrencilere etkili ve güzel yazma konusunda önemli noktaları anlamalarına yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, The Effects of Using Rubrics as an Instructional Device on the Writing Skills of Turkish EFL Students, examines the effect of rubric usage as an instructional device on the writing performance of the students who learn English as a second language. The main aim was to free the students from the restricted image of writing centred merely on the sense of correct grammar use that is widely employed in foreign language writing. A rubric providing the criteria clearly for effective and good writing was given to the experiment group (N = 60) in this quasi-experimental study. They were asked to write two separate essays in line with the instructions of the rubric they were given. The control group students (N = 30) were also asked to write essays of the same type but no rubrics were allowed for them. The data needed for the implementation of the research was gathered through students' essays, a rubric questionnaire and separate interviews and was evaluated in the light of the rubric by three independent markers. The results showed that the students in the control group were outdone by the students in the experimental group who drew the advantage of the rubric. Additionally, the analysis of the separate student interviews revealed that employing rubrics in writing courses gave a hand to the students in grasping the particulars of effective and good writing and applying them to their own works appropriately.