İnternet ortamında yapılan sözleşmeler ve bunların hukuki sonuçları
The contracts concluded via internet and its legal effects
  1. Tez No: 190088
  2. Yazar: ABDURRAHMAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİN AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bilgi otobanının öncüsü olan internet, yeni bir bilişim ve iletişim aracı olduğu gibiticari bir araç olarak da kullanılmaktadır. İnternet ilk önce Amerika SavunmaBakanlığı bünyesinde kurulan ARPA'da kullanılmıştır. İnternetin elektronik posta,web, telnet ve FTP gibi pek çok uygulaması vardır.İnternetim bir iletişim aracı olarak kullanılmasından sonra bazı ticari faaliyetlerbu alana taşınmıştır. Bunun sonucunda elektronik ticaret çok önemli bir yer edinmiştir.Elektronik ticaret bazı açılardan kategorilere ayrılmaktadır. Bunlardan bazıları,doğrudan ve dolaylı elektronik ticaret, işletmeler arası ya da işletmeden tüketiciye olanelektronik ticaret olarak sıralanabilir. Elektronik ticaretin bazı yararları olduğu gibibazı sakıncaları da vardır.Sözleşmeler internet ortamında yapılabilir ve bunlar elektronik sözleşme olarakisimlendirilirler. Bu sözleşmeler web, elektronik posta, EDI ve eş zamanlı sohbet gibidiğer internet iletişim imkânları ile kurulabilirler. Web sayfasından yapılan yayınlaraksi anlaşılmadıkça icap sayılır ve muhatap kabul beyanında bulunabilir. Elektroniksözleşmeler elektronik posta yoluyla da kurulabilir. EDI de işletmeler arasında sıklıklakullanılan bir elektronik sözleşme türüdür.Web üzerinden yapılan elektronik sözleşmeler hazırlar arasında, elektronik postaile yapılan sözleşmeler de kural olarak gaipler arasındadır.Elektronik imza bir asimetrik şifreleme sistemidir. Burada açık ve gizli anahtarolarak isimlendirilen iki anahtar vardır. Bu anahtarlardan her biri hem şifreleme hemde şifre çözme amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The Internet, the precursor of the information superhighway, is a new computingand communication tool, asa well as tremendous vehicle of economic growth. Internetwas firstly used by the American Defense Departmant for ARPA. İnternet has a lot ofapplications as e-mail, web, telnet, FTP etc.After using internet as a communication tool, some commercial activities hasbeen moved to this area. Then, Electronic commerce has become most importantcommercial transaction.Electronic commerce has some classifications. Some of these are: Direct andindirect electronic commerce, business to business or business to consumer electroniccommerce. Electronic commerce has some advantages and disadvantages.The contracts may be concluded on the internet and it is named as electroniccontracts. Electronic contracts may be established through web, e-mail, EDI and otherinternet communication tools as well as internet relay chat. Unless the seller stipulatesthat he or she does not issue an offer, his/her expression on web pages is considered asan commercial offer. And buyer may accept this offer. Electronic contract may beconcluded via e-mail. Electronic data interchange is the most commen electroniccontract which is often used between business sides.The electronic contracts concluded via the web are between presence parties andvia the e-mail are principally absent parties.Electronic signature is asymetric cryptosystem. There are twe keys (private keyand public key) this system. Each of these keys may be used for encryption and the otherkey for decryption.