Bir sosyal etkinlik olarak eğlence ve televizyon (Konya örneği)
Entertainment as a social activity and television (Konya example)
- Tez No: 190089
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Teknolojik gelişmeyle birlikte hayatımıza giren en yaygın ve en etkili kitleiletişim aracı olan televizyon, her zaman diğer kitle iletişim araçlarından farklı birkonumda değerlendirilmiştir. Toplumsal ilişkilerin köklü değişimlere uğradığımodern toplum yapısı içinde televizyon, gerek birey, gerekse toplum için bir çokişlevi yerine getirmektedir. Söz konusu işlevler kabaca; enformasyon, eğitim veeğlence olarak belirlenmişse de, yapılan araştırmalar eğlencenin artan öneminedikkat çekmektedir. Bir çok araştırmacı ve eleştirmen televizyonun varlıknedenini, insanları eğlendirmek ya da onlara hoş vakit geçirildiği duygusunuyaratmak, yani oyalamak olarak göstermektedir. Kullanımlar ve doyumlaryaklaşımı geleneğinde yapılan bu çalışmada, televizyonun eğlendirici içeriklerineolan söz konusu bu yoğun talebin eğlence kültürü üzerindeki etkileriaraştırılmaktadır. Bu amaçla, yapılan alan araştırmasında, televizyon izlemealışkanlıkları ve motivasyonları ile eğlence amaçlı yerel topluluk katılımıarasındaki etkileşimler ele alınmaktadır. Araştırma sonucunda, televizyon izlemeile eğlence amaçlı yerel topluluk katılımı arasında negatif yönlü bir etkileşiminolduğunu gösteren veriler elde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Eğlence, Televizyon, Televizyon İzlemeMotivasyonları, Eğlence Amaçlı Yerel Topluluk Katılımı
Özet (Çeviri)
To television, the most widespread and effective mass media which everentered our lives, has always been attributed a different status from other media.In the modern social structure where social relations have underwent fundamentalchanges, television .is fulfilling many functions for the society as for the individual.Although these are roughly categorised as informing, educating and entertaining;recent researches are bringing the entertainment function further to theforeground. Many scholars and researchers are suggesting the reason of existenceof television as entertaining people or let them experience a pleasant time, toamuse. Within the traditions of the Uses and Gratifications approach, this workstudies the effects of this most intense demand for the entertaining contents oftelevision on entertainment culture. For this purpose, a survey has been conductedto seek interactions between television watching habits-motives and theentertainment motivated participation in local communities. As a result, data hasbeen found that is showing a negative interaction between television watching andlocal community participating with entertainment purpose.KEYWORDS: Entertainment, Television, Television Viewing Motivations,Entertainment Oriented Community Involvement.