The middle eastern policy of turkey in the cold war period: The case of israeli-palestinian conflict
Soğuk savaş döneminde Türkiye?nin ortadoğu politikası: İsrail- Filistin çatışması örneği
- Tez No: 190087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez Soğuk Savaş döneminde Filistin sorunu ile ilgili Türk dış politikasını analizetmeyi amaçlamaktadır. Filistin sorunu her zaman bölge siyaseti ve dünya siyasetiüzerinde büyük bir öneme sahip olmuştur. Filistin sorunu bölgedeki çatışmaların ananedenlerinden birisini oluşturmuştur. Bu tez Türkiye'nin bu soruna dahil olma boyutunuve Türkiye'nin dikkatini bu soruna çeken unsurları incelemeyi amaçlamaktadır. Bu teziniki ana savından birisi Türkiye'nin kendine özgü coğrafi, stratejik, tarihsel ve kültürelyapısının sonucu olarak Filistin sorununda denge politikası takip etmesidir. Türkiyekısmen bir Ortadoğu ülkesidir ve bölgesel gelişmelere kayıtsız kalamaz. Bununlabirlikte, Türkiye, Cumhuriyetin ilk günlerinden beri batılılaşmaya ve batı dünyasının birparçası olmaya çalışan bir ülkedir. Türkiye her zaman Batılı kurumların bir üyesiolmaya çalışmıştır. Kendini Doğu ve Batı arasında bir köprü olarak tanımlamıştır. Budurum Filistin sorununda İsrail ve Araplar arasında bir denge politikası takip etmesineyol açmıştır. Bazı dönemlerde bir taraf ile olan ilişkilerini diğer taraflakarşılaştırıldığında daha fazla geliştirmesine rağmen her iki tarafla da ilişkilerini devamettirmiştir. Tezin diğer savı ise, Türkiye'nin Soğuk Savaş dönemi süresince geneldebölgeyle ve özelde Filistin sorunu ile ilgili dış politikasının, Amerika Birleşik Devletleri(ABD) ve Batı bloğu ile olan ilişkilerinden etkilendiğidir. Batı bloğu ve ABD ileilişkileri kötüleştiği zaman, bölge ülkelerinin desteğini almak için bölge ülkelerineyakınlaşmıştır. Bu durum Türkiye'nin bölge politikasını ve Filistin politikasını doğalolarak etkilemiştir. Batı faktörü, Türkiye'nin bölge ve Filistin sorunu ile ilgili dışpolitikasını her zaman şekillendirmiştir. Sovyetler Birliği ile kurduğu ilişkiler de,bölgeyle ve Filistin sorunu ile ilgili dış politikasında bir dereceye kadar etkili olmuştur.Anahtar SözcüklerSoğuk Savaş, Batı İttifakı, Denge Politikası
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the Turkish foreign policy about the Palestine problem in theCold War period. The Palestine problem has always had a great importance overregional politics and the world politics. The Palestine problem has constituted the one ofthe main reasons of the conflicts in the region. This thesis aims to explore the extent ofTurkey's involvement in this problem and the elements that drew Turkey's attention tothis problem. The one of the two main arguments of this thesis is that Turkey hasfollowed a balance policy in the Palestine problem as a result of its unique geographical,strategical, historical and cultural structure. Turkey is partially a Middle Eastern countryand can not be indifferent to the regional developments. However, Turkey is a countrywhich has tried to westernize and to become a part of western world since the early daysof the republic. Turkey has always tried to become a member of Western institutions. Ithas defined itself as a bridge between the East and the West. This situation caused it tofollow a balance policy between Israel and Arabs in the Palestine problem. Itmaintained its relations with both sides even though it developed its ties with one partmuch more compared with the other part in some periods. The another argument of thethesis is that Turkey's foreign policy about the region in general and about the Palestineproblem in particular during the Cold War period were affected from its relations withthe United States of America (USA) and the West camp. It became closer to regionalcountries in order to get support of regional countries when its relations with the Westcamp the USA became worser. This situation affected Turkey?s regional policy and itsPalestine policy naturally. The Western factor has always shaped Turkey's foreignpolicy about the region and the Palestine problem. Its relations with the Soviet Unionhave become effective in its foreign policy about the region and the Palestine problemto a degree.Key WordsThe Cold War, The Western Alliance, Balance Policy.