Eğitim yöneticilerinin liderlik davranışları ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi (Küçükçekmece ilçesi örneği)
  1. Tez No: 190094
  2. Yazar: ÖZLEM YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Liderlik davranışları ve kişilik özellikleri örgütsel davranış alanında en çok işlenen konulararasındadır. Bununla birilikte liderlik davranışları ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkileri elealan araştırmaların bu iki değişken arasındaki ilişkiyi örgütsel değişkenler bağlamında yeterliderecede incelemedikleri görülmektedir.Bu çalışmada söz konusu eksikliği gidermek maksadıyla eğitim yöneticilerinin liderlikdavranışları ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. İstanbul Küçükçekmeceİlçesindeki 3'ü özel, 8'i kamuya ait ilköğretim okulunda görev yapan 38 eğitim yöneticisi ve342 öğretmen üzerinde gerçekleştirilen araştırma ile; eğitim yöneticilerinin kendi liderlikdavranışlarına ilişkin algıları, öğretmenlerin yöneticilerinin liderlik davranışlarını nasılalgıladıkları, eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin yöneticilerin liderlik davranışlarınıalgılamaları arasındaki farklılıklar, eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin liderlik davranışlarınıalgılamalarının demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı, eğitim yöneticileriningenel kişilik özellikleri ve eğitim yöneticilerinin kişilik özellikleri ile algılanan liderlikdavranışları arasındaki ilişkiler sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership styles and personality traits are one of the most worked out topics in organizationbehavior. But the literature study on the relationships between leadership styles andpersonality traits, do not seem to consider the effects of organizational variables. Additionallythe relationship between the leadership styles and the personality traits of the superiorsperceived by their personnel is another topic of interest which needs further research.This study studies the relationship between leadership styles and personality traits ofeducational managers. The research conducted utilizing total of 38 educational manager and342 teacher working 3 private, 8 public primary school located in Küçükçekmece. By thisresearch, educational managers? and teachers? perceptions about their mangers leadershipstyles is questioned and a comparison is established between. Additionally the relationshipsbetween leadership styles and personality traits is also questioned.