Nedret Gürcan-hayatı, sanatı ve eserleri
Nedret Gürcan-his life, art and works
- Tez No: 190136
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Nedret Gürcan, 26 Haziran 1931 yılında Dinar'da dünyaya gelir. Şiire 1948yılında başlar. Sürekli olarak Varlık, Yeditepe, Kaynak, Şairler Yaprağı, Mülkiye, Yücelgibi dergilerde şiirleri yayımlanır. İlk şiir kitabı 1953'te Ankara Kaynak yayını olanYaşadıkça Aşk'tır. Bunu 1956'da Şairler Yaprağı yayını olan Festival, 1963 ve 1972'deİstanbul Yeditepe yayınlarından İki Beyaz Çizgi ve Bulut İndi, 1996'da İstanbul Yaprakyayını Tutkun ve Kırgın, 1998'de İstanbul Broy yayını Beş Çayı adlı şiir kitapları izler.1952'de İzmir'de Tarık Dursun K. ve Cengiz Tuncer'le sekiz sayı süren Kervandergisini çıkarırlar. Kervan'dan sonra, Dinar'da, 1954-1957 arasında çıkan ve 36 sayıyaulaşan, Şairler Yaprağı adlı şiir dergisini yayımlar, zamanın en ünlü şair veedebiyatçılarını bu taşra dergisinde barındırır. O yıllarda Kaynak'tan sonra tek şiirdergisi olan Şairler Yaprağı hep yenilikten yana olur, yeni şairlere fırsat tanır.Gürcan, bir aşk şairi olarak hafızalarda yer etse de, toplum düzenindekibozukluklar, taşra ve kent insanı, taşra yaşamının zorlukları, gündelik yaşamınsıkıntıları, heyecanları şiirlerinde yer alan konulardandır. Bir ayağı taşrada, diğer ayağıbüyük şehirlerde olan Gürcan, şiirlerinde taşra ile kent arasında bir köprü kurar.Yaşadığı tüm zorluklara rağmen taşrada da şiirin var olabileceğini herkese gösterir,şiiriyle taşraya ayna tutar. Şiiri taşra insanının direnişinin bir sembolüdür.Gürcan sadece şair, iş adamı değil, aynı zamanda gazeteci ve siyasetçidir. 2000yılında, Salihli Şiir İkindileri'nin XXIII.'sünde Egeli Üç Şair başlığı altında düzenlenenetkinlikte Dionysos Şiir Ödülü'ne lâyık görülür.2003 yılında, Dünya Yayınları'ndan Benim Sevgili Taşram adlı anı kitabınıyayımlar. Ocak 2005'te taşra öykülerinden oluşan Yaşanmış Taşra Öyküleri adlı kitabıyayımlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Nedret Gurcan was born in Dinar, Afyon on June 26, 1931. He started to interestin poetry in 1948, and his poems were continuously published in important journalssuch as Varlik, Yeditepe, Kaynak, Şairler Yaprağı, Mülkiye and Yücel. Yaşadıkça Aşk ishis first poetry book that was published by Kaynak publishing house at 1953 in Ankara.Following the first book he contributed to poetry with lots of books: Festival (1956)published by Şairler Yaprağı, İki Beyaz Çizgi (1963) and Bulut İndi (1972) by İstanbulYeditepe publishing house, Tutkun ve Kırgın (1996) by İstanbul Yaprak, Beş Çayı(1998) by İstanbul Broy publishing house.In 1952 Nedret Gurcan published eight issues of a journal called Kervan inİzmir with Tarık Dursun K. and Cengiz Tuncer. Afterwards, he published 36 issues ofpoetry journal Şairler Yaprağı (between 1954 and 1957). Most famous poets and writersof the country contributed to Şairler Yaprağı. At that time, with Kaynak, ŞairlerYaprağı was the only poetry journal of the country and it always gave opportunities tothe young poets in order to support change.Although Gurcan known as a love poet, social problems, city-dwellers andpeople from provinces, problems and the excitement of daily life are also the mainthemes of his poetry. Nedret Gurcan constructs bridges and connections betweenprovinces and city in his poems because he knows both of the life styles. Despite all thedifficulties he shows that poetry can also exists in provinces not only in cities. Hispoetry is a mirror of country life, and a symbol of the struggle of the people fromprovinces.In addition to all, Nedret Gurcan is not only a poet, but also a businessman,politician, writer and journalist.In 2000, Gurcan was awarded by the Dionysos Şiir Ödülü during the event EgeliÜç Şair in the 13th Salihli Şiir İkindileriIn 2003, Benim Sevgili Taşram was published by Dünya publishing house. InJanuary 2005 he will publish a book called Yaşanmış Taşra Öyküleri that contains thestories about the country life.