Does humour need to be justified?: An inquiry on humour as political phenomenon
Mizah meşrulaştırılmak zorunda mıdır?: Politik bir olgu olarak mizah üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 418007
  2. Yazar: GÖZDE ARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN KOÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma mizah için meşrulaştırma sorusunu irdeler. Yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olarak mizah barındırdığı güç unsuru açısından politik bir olgu olarak ele alınmıştır. Tezin savı politik bir olgu olarak mizahın ayrımcılık ve nefreti kışkırtmadığı ya da ayrımcı ve nefret dolu bir biçimde gerçekleştirilmediği sürece meşrulaştırılabilir. Mizahın politik niteliğine ragmen, politika mizahı haklı çıkarmak için bir ölçüt olamaz, daha ziyade mizah ahlak ilkelerine göre meşrulaştırılabilir ya da meşrulaştırılamaz. Bunun için, amaç mizahı meşrulaştırma araştırmasında evrensel bir değerlendirmeye ulaşılması amaçlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek adına öncelikle mizahın“thick concept”(tanımlayıcı ve değerlendirici kavrayışa ihtiyaç duyan) olduğu kabulüyle, tanımlayıcı ve normatif düşünüşle kavramsallaştırılmıştır. Sonuç olarak, mizah uyuşmazlık, komik eylem, bir çeşit iletişim biçimi ve bir güç kullanımıdır. Bu tanımlayıcı özelliklere ek olarak mizah bir değer olarak hesaba katılmıştır. Asıl değer ve ikincil değer olarak mizah, hem pozitif hem de negatif olma durumuyla ilişkilendirilmiştir. Belirleyici özelliklerinin sonucunda, mizahın yaşamdaki yeri ve işlevleri psikolojik, sosyal, estetik ve politik alanlarda ortaya çıkmıştır. Politik işlevin diğer sonuçlar için kapsayıcı olduğu anlayışıyla, mizah güç kavramıyla yeniden göz önünde bulundurulmuştur. Böylece, her koşulda gücü barındırması bakımından mizah politik bir olgudur ve meşrulaştırma sorunsalı yalnızca mizahın ikincil değeri için geçerlidir. Bu bağlamda, mizah sonuçları ya da oluşum biçimi açısından haklı çıkarılabilir. Egoist, faydacı ve ahlaki çoğulcu görüşten hareketle, doğruya katkı ve mutluluğu artırma mizahı meşrulaştırma için gerekçe olabilirken, ayrımcılık ve nefret mizahın kısıtlanmasına yol açan sonuçlar olacaktır. Ancak mizah daha ziyade nasıl oluştuğuna göre haklı çıkarılabilir, bu bağlamda meşruluk kararı Kant'ın etik sistemi referans alan mizahçı tarafından verilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis would be to find the principles in order to justify humour in terms of ethics. Power element of humour would bring the need for justification of humour. It also creates the links between humour and the political and the humour and ethics. Political justification of humour would depend on political virtues such as justice and freedom and power relations. Therefore, humour can be justifiable politically as long as it degrades the dominants by the dominated ones. However, that would not be the case for ethical justification of humour since it will seek an answer at cosmopolitan level. Accordingly, justification of humour in terms of ethics is provided by Kantian principles, it would be the subjective decision depending on the Golden Rule for the author of humour.