İlköğretim okulu yöneticilerinde tükenmişlik (Düzce ili örneği)
Burnout in primary school administrators
- Tez No: 190216
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP ÇAKAN, Y.DOÇ.DR. SADEGÜL AKBABA ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin tükenmişlik düzeyini; duygusal tükenme,duyarsızlaşma, kişisel başarısızlık boyutlarına ve toplam tükenmişliğe göre belirlemek, bualanlara göre tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı fark olup olmadığını ve tükenmişlikdüzeylerinin kişisel ve mesleki değişkenler açısından nasıl farklılık gösterdiğini ortayakoymaktır. Araştırma mevcut durumu saptamaya yönelik betimsel bir çalışmadır. Araştırmadanicel yaklaşım kullanılmıştır. Araştırma, kişisel ve mesleki bilgileri içeren ölçek ve MaslachTükenmişlik Ölçeği ile toplanan veriler üzerinde yürütülmüştür.Araştırmada; yöneticilerin az düzeyde tükenmişlik yaşadığı; en fazla tükenmişliğiduygusal tükenmede, en az tükenmişliği duyarsızlaşmada yaşadığı; toplam tükenmişliktekadınların erkeklerden; duygusal tükenme, kişisel başarısızlık ve toplam tükenmişliktebekarların evlilerden; duyarsızlaşmada yaş grubu ve mesleki kıdemi yüksek yöneticilerin dahadüşüklerden; duygusal tükenme ve toplam tükenmişlikte yöneticilik kıdemi az olanyöneticilerin fazla olanlardan daha fazla tükenmişlik yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the burnout level of school administratorsaccording to the aspects of emotional exhaustion, depersonalization, reduced personalaccomplishment and total burnout levels according to these areas and to reveal how burnoutlevels differ from the perspectives of personal and occupational variables. The research is adescriptive study which determines the present situation. Quantitative approach is used in thestudy. The research is conducted on the data collected from the questionnaire that involvespersonal and occupational information and Maslach Burnout Inventory.As a result, it has been found that administrators experience low level burnout; theyexperience the highest level of burnout in emotional exhaustion while they experience thelowest level of burnout in depersonalization; in total burnout, women experience more burnoutthan men; in emotional exhaustion, reduced personal accomplishment and total burnout, singleones experience it more than the married; in depersonalization, the administrators at a higherage group and having a longer occupational service experience it more than the ones at a lowerage group and having a shorter occupational service; in emotional exhaustion and total burnout,the administrators having a shorter administration service experience burnout more than theones having a longer administration service.