Türkiye'de özelleştirme ve enerji sektörü
Privatization and energy sector in Turkey
  1. Tez No: 190244
  2. Yazar: SAİM ALPER AYAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı; gelişen dünya düzeni içerisinde elektrik enerjisinin önemli biryer tutması, ülkelerin kalkınmalarını sağlamada ve sosyal refahın sağlanmasında vazgeçilmezbir unsur olması nedeniyle, elektrik enerjisinin kesintisiz, ucuz ve kaliteli olarak eldeedilmesinde bir öneri oluşturulmaya yöneliktir.Özelleştirilecek sektörün ekonomide önemli bir yere sahip olması nedeniyleoluşturulacak politikaların sağlıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle birinci bölümdeözelleştirmenin ne olduğu, özelleştirme biçimleri, özleştirmenin yarar ve sakıncalarıincelenerek başarılı bir özelleştirme koşulları araştırılmış ve ülkemizdeki özelleştirmeuygulamalarının yanı sıra diğer ülkelerde yapılmış olan özelleştirme çalışmalarından daörnekler alınarak Türkiye'de elektrik enerjisi sektöründe özelleştirme nedenleri açıklanmayaçalışılmıştır.Ülkelerin ekonomik ve kültürel yapılarının farklılığı, ülkelerin birbirlerinden farklıözelleştirme uygulamalarına gitmelerine sebep olmuştur. kinci bölümde elektrik enerjisisektörünün özelleştirilmesinde diğer ülke uygulamaları incelenerek yakalamış olduklarıbaşarılar ve uygulama yöntemleri incelenmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise, Türkiye'nin elektrik enerjisi sektörünün tarihselgelişimine bakılarak, özelleştirmede uygulama modelleri incelenmiş olup, özelleştirmeninönündeki hukuksal engellere bakılarak sektördeki sorunlar ve bu sorunların giderilmesineyönelik çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmıştır. Sonunda ise ülkemizde elektrik enerjisisektörünün özelleştirilmesi için bir yaklaşım önerisi sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide an insight how to supply cheap, good qualityand non-stop electric generation since electricity is considered one of the measurement ofeconomic development and social welfare in the world.Since the sector about to be privatized has a crucial role in national economy, thepolicies about the privatization must be chosen carefully. Thus, in the First Section, themeaning of privatization, the types of privatization, and the benefits and costs of privatizationare studied. Besides, Turkish and other nations? experiences are laid down. After these, weattempt to explain the reasons and necessities for Turkish electric utility privatization.The differences in culture and economic structure among the countries lead them tofallow different privatization strategies. In the Second Section, other countries electric utilityprivatization experience is carefully examined and drawn some inferences about their success.In the last section, we examine the privatization models in Turkey from the historicalperspective and from the legal barriers against the privatization. We give some solutions forthese problems. At the end, we offer an approach for the privatization of electric utilityindustry in Turkey.