Yatırım indirimi uygulaması ve muhesebeleştirilmesi
Investment discount application and the accountancy
  1. Tez No: 190245
  2. Yazar: ALPER DİLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünya ülkelerinin işletmeleri vergisel teşviklerden yararlanmaktadırlar.Teşvik uygulamaları gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasındafarklılık arz etmektedir. Genel olarak yatırım indirimi gibi dolaylı teşvikler dahageniş uygulama alanı bulmaktadır. Devletin alması gerektiği vergiden kısmenya da tamamen vazgeçerek özel teşebbüsleri teşvik ettiği görülmektedir.Gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yönden kalkınabilmeleri içinülkedeki yatırım hacmini artırmaları ve yatırımlardan en yüksek düzeydesosyal faydayı sağlamaları gerekir. Bu nedenle; üretime, verimliliğe, ihracatı,üretilen malların kalitesini artıran yatırımlar, teşvik edilmek suretiyleartırılmalıdır.Kalkınmakta olan bir ülke konumunda olan ülkemiz insanlarının dahayüksek bir yaşam seviyesine ulaştırılması hepimizin ortak arzusudur. Buamacın gerçekleştirilmesine dönük olarak devletimiz tarafından yatırımlarıngeliştirilmesi ve yeni istihdam alanlarının oluşturulması amacıyla geliştirilenteşvik tedbirleri ve bu tedbirlerden yatırım indirimi çalışmamızın anakonusunu teşkil etmektedir.Devlet ekonomik, sosyal ve bölgesel kalkınmanın sağlanabilmesi,sanayileşme ve teknolojik gelişmeyi hızlandırma, kıt kaynakların daharasyonel kullanımın sağlayarak ülke refahının topyekün yükseltilmesinisağlamak ve bölgeler arasındaki dengesizlikleri giderebilmek amacıyla teşviktedbirleri uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The world countries have been taking the advantage of theencouragements on taxing. The encouragement applications introducesdifferences between the developed and developing countries. In general,inderect encouragements as the investment reduction finds grater appliyingfield. It is observed that is encourages the private entrepreneurs by omitingthe tax partly or completely that teh government takes.Developing countries must increase investment volume and have amaximum social benefit. For economic development; investment thatincrease production, productivity, exports and quality of products must beincreased by means of incentives.It is main desire of everyone to increase the living standart of thepeople who lives in our country which can be assumed as developingcountry. In conjuction to this desire our government officals are planning &preparing new incentive counter measures. In this study, we tried to analysethese counter measures and mainly concerned ourselves in investmentreductions.The government has been appliying encouragement measures toprovide economic, social and reginal developments to fasten industrializationand tecnological development to be able to use insufficient sources morerationally and thus to become wealthier nationally and finally to over comeregional differences.