A stylistic analysis of Oscar Wilde's The Picture of Dorian Gray and his selected short stories
Oscar Wilde'ın Dorian Gray'in Portresi ve seçilmiş kısa hikayelerinin üslup açısından incelenmesi
- Tez No: 190294
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BOYNUKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, Viktorya Dönemi (Victorian Period)'nin baskılarına karşı oluşanve sanatın sanat için olması gerektiğini savunan Estetik Akım'ın (AestheticMovement) öncülerinden Oscar Wilde'ın seçilmiş bazı kısa hikayeleri ve tekromanı Dorian Gray'in Portresi (The Picture of Dorian Gray) ele alınarak,Wilde'ın üslubu hakkında fikir verilmeye çalışılmıştır.Wilde'ın üslubunun en göze çarpan özelliği, anlaşılabilir, yalın bir anlatımtarzı kullanmasıdır. Bu sayede okuyucu hikayeyi kafasında resmedebilmektedir.Kısa hikayeleri ve romanında, sevmek, dürüst olmak, yardımsever olmak vb.toplumsal bazı mesajlar vermeyi de ihmal etmemiştir. Çocuklar için yazdığıhikayeler didaktiktir ve bu hikayelerde ?Tanrı? kavramına da değinmektedir.Hikayelerinde ve romanında diyaloglara ağırlık vermiş ve okuyucuyu olayın içinedahil etmeyi amaçlamıştır. Tek cümlelik paragraflar kullanarak, okuyucunundikkatini çekmeyi ve hikayedeki her karakterin hislerini okuyucuya ifade etmeyiistemektedir. Hikayelerinde kullandığı sıfatları iki guruba ayırabiliriz; olumlu veolumsuz sıfatlar. Cümle yapısını ele aldığımızda, kelime yapısında olduğu gibibasit ve anlaşılabilir bir yapı tercih etmiştir hikayelerinde, fakat romanındakarmaşık yapılı cümlelere daha fazla ağırlık vermiştir.Wilde, hikayeleri ve romanındaki karakter seçimini aristokratlar, iyi eğitimgörmüş üst tabaka insanlardan yana kullanmıştır. Bu seçimde böyle bir çevredeyetişmiş ve iyi bir eğitim almış olmasının payı büyüktür. Bunun bir sonucuolarak, Fransızca söylemlere de yer vermiştir eserlerinde. Bu da okuyucununilgisini çeken, merak uyandıran bir başka özelliğidir Wilde'ın.Kişileştirme, mecaz ve benzetme Wilde'ın incelenen hemen her hikayesindeve romanında karşılaştığımız imgelerdir. Kimi hikayelerinde hayvanları ve doğalvarlıkları, kimilerinde ise sanatı kişileştirerek, hikayelerine canlılık katmayıbaşarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I have selected at random a number of Oscar Wilde?sshort stories of fiction, humour an stories for children and his only novel,The Picture of Dorian Gray, in order to give a realistic description ofWilde?s style, according to the theme.In this study, brief summaries, quantitive results and analysis of theworks are given, according to the method listed in the introduction part areapplied to the selected parts in order to bring to the attention what appear tobe the most significant stylistic characteristics of each. The aim of choosingthe selected parts is to provide a unity to the structure of the thesis which isaimed to lead to a comparative study of the same parts in the conclusion ofthe study.I decided to study ?stylistic analysis?, because not many students preferto make a study on this subject. It was a quite different experience for meand now I can make a commentary about Wilde?s style.