A stylistic analysis of Shakespeare's sonnets on lexical, syntactic and semantic levels
  1. Tez No: 161084
  2. Yazar: HATİCE ELİF DİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF CEYHUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu yüksek, lisans tezinin amacı, William Shakespeare' in sonelerini, kökeni klasik retorik çalışmalarına dayanan üslup bilim (deyiş bilim/ biçem bilim) kuralları gereğince analiz etmektir. Shakespeare tarafından yazılmış beş sone sözlükbilimsel, sözdizimsel ve anlamsal düzeylerde üslup bilim esaslarıyla analiz edilmiştir. Bu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü, konu hakkında teorik bilgileri sunmaktadır. Bu bölüm, üslup bilimle ilgili, üslup, şiir, şiirsel işlev, şiir analizi ve üslup araçları gibi terimlerin tanımlama ve açıklamalarını kapsamaktadır. îkinci bölüm, üslup biliminin tarihçesini ele almaktadır. Üslup bilimde, her biri üslup terimini değişik şekillerde tanımlayan, pek çok farklı yaklaşımlar yada alt dallar bulunmaktadır. Tezin ikinci bölümü, klasik çağlardan başlayarak retorik biliminin tarihsel gelişimini, kökeni klasik retorik olan üslup biliminin yirminci yüzyıldaki yükselişini ve üslup biliminin alt dallarım incelemektedir. Üçüncü bölümde, sone ve Shakespeare' in sonelerinin üslup özellikleri hakkında kısa bir açıklama yapıldıktan sonra, Shakespeare' in sonelerinden beş tanesinin üslup bilimsel analizine yer verilmiştir. Üslup bilimi kurallarına göre, sözlükbilimsel, sözdizimsel ve anlambilimsel düzeylerde incelenen beş sone, sone 12, sone 55, sone 73, sone 116 ve sone 129'dur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this present master thesis is to analyse the sonnets written by William Shakespeare in terms of stylistics, whose roots are in the classical study of rhetoric. Five sonnets of Shakespeare have been analysed in terms of stylistics on lexical, syntactic and semantic levels. This master thesis consists of three chapters. Chapter 1 of the thesis represents the theoretical background of the thesis. It contains the definitions and explanations of technical terms related to the subject such as style, stylistics, poetry, poetic function, analysis of poetry, and figures of speech. Chapter 2 represents the history of stylistics. The multiplicity of definitions of the term 'style' has created many branches in stylistics itself. The second chapter of the thesis contains the various definitions of the terms 'stylistics and style', examining the historical development of rhetoric beginning from the classical age, the rise of stylistics in the 20th century, and the various approaches in stylistics. After a short explanation about the sonnet and stylistic aspects of Shakespeare's sonnets, Chapter 3 represents a stylistic analysis of five sonnets written by Shakespeare. The sonnets analysed in terms of stylistics are sonnet 12, sonnet 55, sonnet 73, sonnet 116 and sonnet 129.