Ürün geliştirme sürecinde müşteri odaklı yönetim ve Kayseri'de kanepe sektörü üzerine bir araştırma
Customer focused managment on product development process and research about couch sector in Kayseri
- Tez No: 190343
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüz rekabet ortamında kanepe üreticilerinin pazardaki başarılarının yeni ürüngeliştirmelerine ve bunu yaparken müşteriye odaklanmalarına bağlı olduğusöylenebilir. ?Ne üretirsek satarız yaklaşımını? benimseyen ve bu doğrultuda sadeceürünün spesifikasyonlara uygunluğuna ve miktarına odaklanan işletmelerin artıkbaşarı şansı bulunmamaktadır.Müşterilerin beklentilerinin ve yeni ürüne ilişkin değerlendirmelerinin sürekliizlenmesi, olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olur ve bu yaklaşımı izleyenişletmelerin ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti yükselir. Buna bağlı olarak müşteriodaklı olma özelliğine sahip üreticiler, kaliteli ürünleriyle bir sonraki gereksinimdetercih edilen marka olarak, diğer üreticilere göre üstünlük elde ederler.İşletmelerin müşteri ile kurdukları ilişkiler, ilişkinin kimin tarafından başlatıldığınabağlı olarak iki başlık altında incelenmektedir. lişkinin müşteri tarafındanbaşlatılması durumunda işletme müşteri tarafından iletilen sorunu çözmek üzerereaktif bir yaklaşım izleyecektir. Bunun alternatifi ise işletmenin proaktif biryaklaşım izleyerek sorunları oluşmadan gidermesidir.Müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin ürünlere yansıtılabilmesi içinse proaktif biryaklaşımla müşteriler ürün geliştirme sürecine dahil edilmeli ve müşterinin sesispesifikasyonlara dönüştürülmelidir. Ayrıca ürün satışa sunulmadan önce mutlakamüşteri testine tabii tutulmalıdır.Bu düşünceden yola çıkarak hazırlanan çalışmada Kayseri bölgesindeki kanepeüreticilerinin müşteri odaklılık düzeyleri üreticilere uygulanan bir anket yardımıylaincelenmiş, elde edilen bulgular ve bu bulguların değerlendirmelerine bağlı olarakulaşılan sonuçlar ayrıntılı olarak sunulmuştur.Anahtar kelimler: 1- ürün geliştirme süreci 2- müşteri odaklı yönetim
Özet (Çeviri)
In today?s increasing competitive environment, emphasis on generating successnecessarily means focusing on customers and developing new products. From nowon it is impossible to be successful by using traditional methods. For this couch firmshas started to shift from product oriented approach to customer oriented approach. Inother words they have turned their faces to the customers.Watching the customers? expectations and product evaluations are helpful inconverting negative properties into properties which are more suitable for theexpectations of the customer. By this way the quality of the product and the pleasureof the patients are affected in a positive manner. Couch firms which accept to usecustomer oriented strategies provide the pleasure of customers with the help ofqualified products and they are preferred next time as this feature makes them moreprominent than the other couch producers.There are two ways to communicate with customers. On them is that communicationstarts from customers which called reactive customer approach, the other is thatcommunication starts from the firm which is called proactive customer approach. Tobe customer oriented proactive customer approach must be used.While developing new products customers must be included to development processwith proactive approach to transfer their needs, wants and preferences intospecifications. Customer test and field trails must also be done before putting on sale.Moving from this view, in this survey the customer orientation level of couch firmsin Kayseri district is measured. The results of the survey, suggestions and evaluationsrelated to these data are presented in detail.