İnsani kalkınma ve ölçümü: Türkiye örneği
Human development and measure: Turkey sample
- Tez No: 190355
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKET TÜYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İkinci Dünya Savası sonrasından itibaren, kalkınma kavramının gelir vebüyüme eksenli ele alıslarının yetersiz ve hatta olumsuz sonuçları karsısında,alternatif bir yaklasım olarak insani kalkınma kavramı ortaya çıkmıstır. 1970'lerdenitibaren insani kalkınma ve ölçüm yöntemleri konusunda pek çok çalısmayapılmıstır. 1990 yılında UNDP, insani kalkınma ve ölçümü konusunda önemli biradım atarak nsani Kalkınma Endeksi'ni olusturmustur.Çalısmada, gelir ve büyüme eksenli kalkınma teorileri ve bu teorilerinelestirileri ele alınarak insani kalkınma kavramı ve kalkınmanın ölçümünde insaneksenli degisim anlatılmıstır. nsani kalkınmanın ölçümünde UNDP'nin ölçümyöntemi kullanılarak, Türkiye'nin 1999?2002 yılları arasındaki insani kalkınmadüzeyi iller itibariyle arastırılmıstır. Bununla birlikte, 1999?2003 yıllarına ait ulusalkaynaklı veriler kullanılarak Türkiye'nin KE degerleri hesaplanmıstır. Türkiye'nininsani kalkınmadaki gelisimi hesaplanan KE degerleriyle gösterilmistir. Söz konusuKE degerleri ile UNDP'nin KE degerleri karsılastırılarak yorumlanmıstır. Sonolarak, AB'ye en son üye olan on ülkenin 1997?2003 yılları arasındaki insanikalkınma düzeyleri karsılastırmalı olarak analiz edilerek Türkiye'nin AB sürecindeinsani kalkınma açısından durumu gösterilmeye çalısılmıstır.Anahtar KelimelerKalkınma, nsani Kalkınma, nsani Kalkınma Endeksi, Avrupa Birligi
Özet (Çeviri)
Since World War 2, the consideration of income and growth-oriented viewof the concept of development has caused inadequete and negative results. Becauseof the results, the concept of human development has appeared as an alternativeapproach. There is many studies on human development and measuring since 1970?s.The UNDP has produced Human Development Index by making importantlyprogress human development and measuring.In this study, income and growth-oriented development theories and thesetheories? critics are taken matter up. It is indicated the concept of humandevelopment and people-oriented change on the measuring of development. It isanalyzed Turkey?s level of human development between 1999 and 2003 by usingUNDP?s methodology. However, it is calculated Turkey?s HDI values between 1999and 2003 using national date based. It is showed that Turkey?s progress in humandevelopment by HDI values calculated. The HDI values is compared with UNDP?sfor Turkey and analyzed. Finally, the last ten members of EU?s levels of humandevelopment are compared with Turkey?s and pointed at the statement of Turkey?shuman development in the process of EU.KeywordsDevelopment, Human Development, Human Development Index, the EuropeanUnion