Türk seramik sektörünün rekabet gücü
Competitive power of Turkish ceramic sector
- Tez No: 190354
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMZA ÇEŞTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyada yasanan küresellesme ve bölgesellesme hareketleri sonucunda,dünya ticaretini sınırlayan engellerin önemli ölçüde ortadan kaldırılması rekabetioldukça ön plana çıkarmıstır. AB'ye üyelik sürecindeki Türkiye de gümrükbirligiyle AB ülkeleriyle arasındaki ticari sınırları kaldırmıstır. Bunun sonucundaTürkiye AB ülkeleriyle yogun bir rekabet ortamı içine girmistir. Bu süreçte Türkseramik sektörü de bu durumdan oldukça etkilenmistir. Bu çalısmada Türk seramiksektörünün dünya ve AB ile rekabet gücü, açıklanmıs karsılastırmalı üstünlükler,hracat/thalat oranı, Endüstri içi ticaret indeksi gibi bazı ölçütlerle ölçülmüstür.Yapılan hesaplamalar sonucunda Türk seramik sektörünün dünya ve AB ilerekabet gücünün oldugu görülmüstür. Alt sektörler itibariyle ise rekabet gücü enyüksek sektörlerin çimento, alçı ve insaat malzemeleri alt sektörüyle cam ve camesya alt sektörü oldugu, mineral mamullerinde ise rekabet gücünün olmadıgıgörülmüstür.Türkiye'de firmaların verimliliklerini artırıp maliyetlerini düsürmeyeyönelik çalısmalar yapmalarına ilaveten kendilerine özgü tasarım ve markayaratmaları sektörün rekabet gücünü artıracaktır. Devletin de AR-GE çalısmalarınadaha fazla önem vermesi, ulasım ve enerji altyapısını gelistirmesi ve bazı vergikolaylıkları saglaması sektörün rekabet gücünü daha da arttıracaktır.Anahtar KelimelerSeramik Sektörü, Rekabet Gücü, hracat, thalatInstitution : Z.K.U. Institute of Social Sciences, Department of EconomyTitle of the Thesis : Competitive Power of Turkish Ceramic Sector
Özet (Çeviri)
As a result of the globalization and regionalization movements and thedecreasing restrictions on world trade, competition has become a very importanttopic. In this respect, Turkey, in the process of EU integration, has taken away itsboundaries with EU countries by means of the customs union. This process has ledTurkey into a heavy competition with EU countries. Therefore, Turkish ceramicsector has been affected by this situation. In this study, the competitive power ofTurkish ceramic sector - both with the world and EU - has been estimated by meansof some criteria, such as revealed competitive advantages, import/export rate andintra-industry trade index.As a result of the calculations done in the study, it is seen that Turkishceramic sector has a competition power with the world and EU. When sub-sectorsare taken into consideration, while cement, plaster and building materials sector andglass and glass products sector, have the highest competitive power mineral products,has no power to compete.In order to increase the competitive power of the sector, the firms in Turkeyshould not only try to increase their productivity and decrease their production costsbut also they should create their own designs and brands. Moreover, by giving moreimportance to research and development works, by developing the transportation andenergy infrastructure and some tax facilities- the government will also enhance thecompetition power of the sector.KeywordsCeramic Sector, Competitive Power, Export, Import