Evaluation of innovation indicators: The Turkish case as a developing country
Yenilik göstergelerinin değerlendirilmesi: Gelişmekte olan ülke örneği olarak Türkiye
  1. Tez No: 250684
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilgi toplumu teorisine göre zenginlik, yeniliğin (inovasyon) temel girdileri olan bilgi ve enformasyon üretimi yoluyla elde edilmektedir. Hayatta kalabilmek ve rekabet gücü kazanmak açısından firmalar için hayati önem taşıyan yenilik, sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve rekabet gücü sağlaması yönünden ülkeler için de çok önemlidir. Bu sebeple, ülke performanslarının değerlendirilmesi ve politika tasarımı bakımından yenilik faaliyetlerinin ölçümü büyük önem kazanmıştır. Yenilik ölçüm çerçevesi ilk kez OECD tarafından Oslo Kılavuzu yoluyla tanımlanmıştır. Daha sonra Latin Amerika ve Karayip ülkeleri Bogota Kılavuzu'nu geliştirmiştir. Bu örnek, gelişmekte olan ülkelerin endüstriyel yapılarının gelişmiş ülkelerden farklı olduğu ve bu sebeple gelişmiş ülkelerde kullanılan yenilik ölçüm yöntemlerinin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde sorunlara sebep olacağını göstermektedir. Bu tezde, Türkiye'nin ulusal kapasite ve yeteneklerinin ortaya çıkarılabilmesi için öncelikle yenilik ölçüm kavramı ve gelişmekte olan ülkelerin yenilik sistemleri incelenmektedir. Sonrasında, yaygın olarak kullanılan yenilik göstergeleri (Ar-Ge yatırımı, insan kaynakları, patent ve faydalı modeller, bilimsel yayınlar ve yüksek teknoloji ihracatı) ölçüm çerçevesi, sağladıkları avantajlar, dezavantajlar ve uyumsuz oldukları noktalar açısından incelenip, mümkün olan durumlarda alternatif ya da tamamlayıcı çözümler sunulmakta; mevcut göstergelerin kullanılması zorunlu olduğunda ise dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In knowledge society theory, wealth is created by production of knowledge and information which are basic sources of innovation. Innovation has vital importance for providing firms survival and competitive power together with enabling countries sustained economic progress and competitiveness. Because of its importance, measuring innovation becomes necessary for evaluating countries? performance and policymaking. First attempts to develop measurement framework for innovation was achieved by OECD via the Oslo Manual. Then, Latin American and Caribbean countries developed the Bogota Manual. As demonstrated by the Bogota example, industrial structures of developing countries including Turkey differ from the developed ones, which leads to failure of the methods used in developed countries for measuring innovation. In this thesis, the general innovation measurement concept and innovation systems in developing countries are discussed first in order for reflecting national capabilities of Turkey. Then, widely used innovation indicators of investment in R&D, human sources, patents and utility models, scientific publications and high technology exports are evaluated in terms of measurement scale, advantages and disadvantages and inadaptability together with offering basic alternative or complementary solutions when possible and with bringing out points to pay attention if they are bound to be used.