Aydın Tarihinde Kadın (1923-1996)
The Woman in History of the Aydın (1923-1996)
  1. Tez No: 190399
  2. Yazar: DERYA GENÇ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZETAydın Tarihinde Kadın (1923-1996)Bu çalışma ile Aydın li'nin 1923-1996 arası dönemde sosyal, ekonomik ve toplumsalalanda yaşadığı değişimin, kadın boyutuyla ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu amaçla, önceCumhuriyet'in modernleşme ideolojisi doğrultusunda gerçekleştirilen yasal düzenlemelerinAydın'daki izleri sürülerek, Aydın'lı kadınların bu değişimi algılama ve hayatlarına yansıtmabiçimleri yerel gazeteler aracılığı ile tartışılmıştır.Çalışmanın sonraki aşamasında, Türkiye'nin siyasal sisteminin değişikliğe uğradığı1946 sonrası dönemi ve bu dönemin yarattığı yeni düzen içindeki kadının konumu genelolarak işlenmiş; 1946 sonrası dönemde ülke genelinde yaşanan değişimin Aydın'a, dolayısıylada Aydınlı kadının toplumsal konumuna yansıyan boyutları ekonomik, sosyal, eğitim vepolitik yönü temel alınarak, Ses Gazetesi aracılığı ile tartışılmıştır. Haberler il yıllıkları, devletistatistikleri ve yerel kaynaklar aracılığı ile desteklenerek değerlendirilmiştir. BöyleceAydın'lı kadının Cumhuriyet'le başlayan değişimi basın aracılığı ile yansıtılmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Woman in History of the Aydın (1923-1996)The purpose of this study is to reveal the changes those have lived in social andeconomical fields in Aydın between the period 1923-1996 through women. Due to thispurpose, firstly the legal arrangements those are realized through the Republic?s modernizmidology have searched in Aydın, and then it is discussed by the local newspapers that how theAydın women have perceived and reflected those changes in their lives.On the second step of the study, the period that the the political system of Turkey hasbeen changed, after 1946 and the new statue of the woman that has been created by this newperiod, have both discussed generally. The effects of the changes, those are lived after 1946over the whole country, on Aydın and on Aydın women?s social statue , has discussed by themediation of the local newspaper; SES, by taking the social, educational and political sidesinto consideration. These news are discussed by the support of the local official annuals,govermental statistics and local sources. By this way, the changes those have begun after thefoundation of the Republic, in Aydın?s women lives by the press.