Popüler kültür-televizyon ilişkisi üzerine bir değerlendirme
An Evaluation of the relationship between popular culture and television
- Tez No: 190400
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
AL ERDEM AKGÜL; POPÜLER KÜLTÜR-TELEV ZYON L ŞK SÜZER NE B R DEĞERLEND RMEÖZETBu çalışmada günümüzün güncel konularından olan popüler kültür olgusu ileonun kitle iletişim araçlarından televizyon ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Gündelikhayatın her alanında göze çarpan ve özellikle iş dışı zamanda insanları eğlendirmeyedönük olan popüler kültür ile en etkin, yaygın kitle iletişim aracı olan televizyonilişkisi üzerine bir değerlendirme yapılmıştır.Çalışma konusu, beş bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde, çalışmanınmetodolojisi açıklanmıştır.kinci bölümde, popüler kültür kavramı ve onun yakından ilişkili olduğukavramlar tanımlanmış, temel özellikleri belirtilmiştir. Popüler kültür gündelikyaşamın kültürüdür. Popüler kültür genelde çalışma hayatının dışında yer alanfaaliyetleri kapsamaktadır ve insanları eğlendirmeye yöneliktir. Popüler kültürteknoloji tarafından yaratılmaktadır. Başta televizyon olmak üzere diğer kitle iletişimaraçları ile popüler kültür öğeleri, ürünleri üretilmekte ve yayılmaktadır. Popülerkültür, bir `kullanım' ve `tüketim' kültürüdür; aynı zamanda da belli bir hayattarzının ideolojik olarak yeniden üretilmesinin ön koşullarını sağlamaktadır.Üçüncü bölümde, popüler kültüre yönelik temel yaklaşımlar ele alınmıştır.Popüler kültür olgusuna yönelik olumlu ve olumsuz bakış açıları üzerinde durularak,bu olgunun daha geniş bir perspektiften incelenmesine çalışılmıştır.Dördüncü bölümde, popüler kültürün kitle iletişimiyle ilişkisi ele alınmıştır.Kitle iletişimi ve kitle iletişiminin işlevleri tanımlanıp, belirtilmiş ve kitle iletişimaraçları ile özellikle de `televizyon' ile `popüler kültür' arasındaki bağ üzerindedurulmuş ve güncel bazı önemli örnekler sunulmuştur. Popüler kültürünbütünleyicisi ve devamlılık koşulu olan televizyon, günümüzün en önemlienformasyon kaynaklarındandır. Televizyon aracılığıyla topluma ulaşan ve toplumunkitleye dönüşmesinde etkili olan popüler kültür ürünleri yaşamın her yerindedir.Son bölümde ise, çalışmanın genel değerlendirmesi ile sonuç ve öneriler yeralmıştır.Sonuç olarak, popüler kültür gündelik hayatın kültürüdür ve televizyon dagündelik hayatın ritmi üzerinde etkilidir. Televizyon, popüler kültürün temel taşıyıcıve yayıcı aracıdır. Popüler kültür ürünlerinin niteliği sorgulanmalı ve kültürelortamın daha kaliteli, rafine olabilmesi için gerekli önlemler ivedilikle alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
AL ERDEM AKGÜL; AN EVALUAT ON OF THE RELAT ONSH PBETWEEN POPULAR CULTURE AND TELEV S ONSUMMARYIn this study we are going to examine the relationship between popularculture that is one of the current topic of discussions and television which is one ofthe important instrument of mass media. Popular culture is one of the most commonaspects of social life and it consist of the leisure time. In this study we have focusedon the relationship between television that is one of the most effective means ofcommunication and the popular culture.The study consists of five chapters. In the first section we have dealt with thequestion of methodology.In the second section, the concept of popular culture and related conceptshave been defined; their basic features have been pointed out. Popular culture is theculture of daily life. It generally involves the activities of resting times and it isintended for entertaining the people. Popular culture is originated by technology.Constituents and products of popular culture are generated and diffused by means offirstly television and the other mass communication means. It is a culture of ?use?and consumption?; at the same time, it supplies preliminary requirements ofreproduction of a particular life style ideologically.In the third section, basic approaches to popular culture have been taken up.Positive and negative viewpoints of the phenomenon, popular culture, have beenemphasized and studied in a wide perspective.In the forth section, we have investigated the relationship between popularculture and the mass media. We have defined the mass media and the functions of it.And we have focused on the relationship between mass media, especially thetelevision and popular culture. While doing this, we have examined some of currentand important events that took place in various television programs. The televisionthat can be viewed as the transmitter and completing component of the popularculture can also be seen as the most important source of information. The televisionis a medium that transmits the popular culture and transforms the communities intomass society. For this reason we can say that the products of the popular culture canbe seen all aspects of social life.In the last section, general evaluation of the work, results and suggestionshave been given.In conclusion, we can say that popular culture is the culture of daily life andthe television is an effective medium that is quite influential on the daily life itself. Itcan be said that the television is the main instrument of transmit and dissemination ofthe popular culture. For this reason, the quality of the products of the popular culturemust be questioned and in order to achieve more staled cultural environmentnecessary policies must be developed immediately.