Türkçe öğretiminde öğrenmeyi öğrenme stratejilerinin öğrencilerin anlama düzeylerine etkisi
Effects of learning to learn strategies on the comprehension level of the students during Turkish education
- Tez No: 190476
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, öğrenmeyi öğrenme stratejilerinin Türkçe Öğretimindeöğrencilerin anlama düzeylerine etkisini araştırdık.Bu amaçla hazırladığımız 50 soruluk başarı testini bütün 8. sınıflara uyguladık.Bu uygulama sonucunda geçerliği ve güvenirliği standart değerlere sahip 30 soruluk birbaşarı testi elde ettik. Ayrıca öğrencilerin Türkçe dersine karşı tutumlarında oluşacakdeğişiklikleri ölçmek maksadıyla da 18 soruluk ve evet, kısmen, hayır cevaplı bir tutumölçeği hazırladık.Sınıfların başarı seviyelerini dikkate alarak, sosyal ve ekonomik şartları birbirineyakın iki sınıftan birini deney diğerini ise kontrol grubu seçtik. Araştırmayabaşlamadan hazırladığımız başarı testi ile tutum ölçeğini her iki gruba da uyguladık.Ardından deney grubunda öğrenmeyi öğrenme stratejilerine uygun olarak ders işlerken,kontrol grubunda ise geleneksel öğrenme yöntemlerine uygun olarak ders işledik.Araştırmamızın sonunda, en başta uyguladığımız başarı testi ile tutum ölçeğini tekraruyguladık.Bunun sonucunda öğrenmeyi öğrenme stratejilerinin öğrencilerin anlamadüzeylerini olumlu etkilediğini aynı şekilde deney grubunun Türkçe dersine karşıolumlu tutum geliştirdiğini gördük.
Özet (Çeviri)
In this work, we have tried to see the effects of learning to learn strategies on thecomprehension level of the students during Turkish education.For that aim, we applied a success test which includes 50 question on the wholeeight level students. After this application we got a new success test including 30questions . This test hasthe standarts of reliability and validity. Furthermore, tomeansure the changes of the students on the attitude of Turkish course, we prepared anattitude measurement that consists of 18 questions which can be answered with ? yes,partly or no?.By considering their success, we have chosen two clases which share the samesocial and aconomical conditions. We called them experimental group and controlgroup. We applied them the test and measurement which we had prepared before thestudy. While we were using strategies of learning to learn in control group. Then weapplied the success test and attitude measurement again.As a result, we have seen that strategies of learning to learn affected thecomprehension of the students in a positive way beside this, experimental group alsodeveloped positive attitude towards Turkish course.