XV. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi (1973-1977)
XV. period Turkish Grand Assembly (T.G.N.A) (1973-1977)
  1. Tez No: 190480
  2. Yazar: YÜKSEL POLAT
  3. Danışmanlar: DR. M. DERVİŞ KILINÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye Büyük Millet Meclisi (T.B.M.M), Türk siyasal ve toplumsal hayatınınyönlendirdiği temel platformu meydana getirmektedir. 23 Nisan 1920'den günümüze kadar,Türk demokrasisi T.B.M.M. çatısı altında gelişimini sürdürmüş ve bugün Atatürk'ün Avrupastandartlarına erişmeyi başarmıştır.Bu tez çalışmasında, 14 Ekim 1973-5 Haziran 1977 tarihleri arasında görev yapanXV. Dönem T.B.M.M.'nin faaliyetleri ve yapısı ile dönemin Türkiye'sindeki önemligelişmeler incelenmiştir.Bu çalışmada, Türkiye'nin gündeminde yer alan siyasi, ekonomik, iç ve dış olaylarT.B.M.M bağlamında irdelenmiştir. XV. Dönemin en büyük özelliği Kıbrıs Barış Harekâtınınyapılmış olmasıdır. Bu çerçevede Tezimiz genel bir girişten sonra çeşitli bölümlerdenoluşmaktadır. Önce bu dönemde kurulan hükümetler ele alınmıştır. Sonra XV. Dönemmilletvekillerinin siyasi sosyal ekonomik durumları ile eğitim ve kültür seviyeleri tablolarortaya konularak değerlendirilmiştir. Türkiye'nin iç ve dış politikaları gözden geçirilerekbunların meclise ve basına yansımaları incelenmiştir. Bu dönemdeki ekonomi ve eğitimdurumları ele alınarak tezimiz sonuç bölümünde genel bir değerlendirme ile sona erdirilmiştir.Sonuç bölümünde, XV. Dönem T.B.M.M.'nin Türk siyasi ve toplumsal hayatınayaptığı katkıları genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Grand Assembly (T.G.N.A) is the foundation which drives the Turkishpolitical and social life.Since it?s establishment in 23 April 1920, Turkish democracy hascontinued to develop under T.G.N.A and today managed to reach to European standardswhich had been pointed out by Atatürk .In this thesis, the stucture and activites of XV. period T.G.N.A whic Works between14 October 1973- 5 July 1977 and important events of Turkey in that particular period havebeen examined.In this study the politikal,economic,internel and foreing develoments and the policiesof the Turkish Grand National Assembly are alsa studied in the thesis. The interference peaceof Cyprus is the biggest property for XV. period.After this it had been happened by diffrentparts.Firstly the goverment which founded in this period had examined.After it had beenexamined political, economic, social,culturele and educational XV period of deputy insideand outside political of Turkey had examined and they had been reported to Media andTurkish Grand National Assembley.