Azerbaycan resim sanatında çizginin yeri ve öneminin resim eğitimi açısından incelenmesi
Exploring the importence and value of Azerbaijan's art of drawing with regard to art education
- Tez No: 190485
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHSİN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Binlerce yıllık tarihe sahip olan Azerbaycan Resim Sanatı manevi ve kültürelaçıdan Türk Sanatının en önemli parçasıdır. Gobustan kaya tasvirleri, keramikleri, camve oyma sanatı, Tebriz Minyatür'leri, halı ve kilimleri Azerbaycan sanatının tarihselgelişim içerisinde kanıtsal ifadeleridir.Çağdaş Azerbaycan Sanatı geçmişinden yani geleneksel resim sanatından daimaetkilenmiştir. Bireyin yaratıcı güçlerinin ortaya çıkarılması ve estetik eğitimininuygulama alanlarından biri de sanat eğitimi dersidir. Sanat eğitiminde temel oluşturançizgisel çalışmalar alanının en önemli unsuru olan çizgi, biçimi oluşturmada büyük payasahiptir. Hazırlanan ilk resim-iş müfredat programından günümüze kadarkiprogramların içerisinde yer alan çizgi, bireyin yaratıcılığının geliştirilmesinde ve ortayaçıkarmasında en önemli rolü üstlenmiştir. Halen her yıl resim-iş derslerinde ?çizgiselçalışmalar,? ?görsel biçimlendirme öğeleri,? ?iki boyutlu çalışmalar? vs gibi konularıbiz resim öğretmenleri tarafından işlenmektedir. Çizgi konusunun daha ilgi ve dikkatçekmesi için Azerbaycan resminden faydalanılmıştır.Bu çalışmada Azerbaycan resmindeki çizginin, resim, eğitimine katkısıincelenmiştir. Başlangıcından günümüze kadar olan Azerbaycan resmi çizgiselbağlamda ele alınmış ve ilköğretim 6., 7., 8. sınıflardan hazırlanan plan dahilinde, çizgikonusu işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Azerbaijan thousand year history art of drawing is the most important partof the Turkish culture (especially art, its spirituality). The Gobustan stone picturings,ceramics, glass carving art, Tebrizian miniatures represent the historical development ofthe Azerbaijan art.The Contemporary Azerbaijan art doesn?t forget its past, its drawing traditions.One of the art educational goals is demonstrating aestetics, revealing strentgh,inspiration. Two dimensioned works that form the base of the art education has gotgreat share on creating the line form which is the most important effect on its field.The most essential thing that an individual should be taught is how to create aline, how to improve and bring out his or her creativeness . Such terms as? linearstudies ? ? visual shaping ? ?two dimensioned studies ? are still used by drawingteachers lıke us.The Azerbaijan drawing is used to make students more interested andattentive to the study of the line issue as some classical drawing techniques arerepresented in the Azerbaijan art. From the beginning till now has been handled on thelinear connection and studied at the 6,7, 8th classes.