Çağdaş Azerbaycan resim sanatında minyatür etkileri
  1. Tez No: 161657
  2. Yazar: ORHAN CEBRAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu, Çağdaş Azerbaycan Resim Sanatında Minyatür Etkileri oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı Çağdaş Azerbaycan resminde 1960'h yıllardan günümüze kadar süregelen ulusallık arayıştan içerisinde, minyatür sanatından yararlanan sanatçıların tespit edilmesi ve ortaya koydukları eserlerin incelenmesi, minyatürün Çağdaş Azerbaycan resmine etkilerinin bilinebilir bir hale getirilmesi ve gelenekle çağdaş sanat ilişkisi ekseninde yorumlayarak bilim ve sanat dünyasına sunulmasıdır. Genel olarak Rusya ve Sovyetler Birliği çatısı altında Batılılaşma evresine giren Azerbaycan Türkleri 19. yy. sonlarından itibaren Batı resim tarzım benimsemişlerdir. Bu süreç çağdaş Azerbaycan resminin temellerinin atılmasına vesile olmuş ve Sovyet işgali (1920) ile birlikte kurumsallaşmıştır. Fakat 1960'lara kadar, Sovyetlerin tek yönlü sanat anlayışı olan“sosyalist realizmi”nin dışına taşan her türlü sanatsal davranış Sovyet rejimi tarafından şiddetle bastırılmıştır. I960' larda ise tüm dünyada olduğu gibi Sovyetler Birliğinde de yenilikçi ve çağdaş sanat arayışlarının önü nispeten açılmıştır. Bu yılların Azerbaycan sanatçıları da Lenin'in“biçimce milli anlamca sosyalist”sanat ilkesini uygulamak adına yöresel ve milli değerleri temel alan sanat anlayışım öne sürmüşlerdir. Söz konusu olan minyatür etkileri de bu dönem Azerbaycan resmine girerek günümüze kadar süregelmektedir. Çağdaş ve ulusal bir resim sanatı yaratmak isteyen Azeri sanatçıları diğer geleneksel sanatlarla beraber minyatürün bir çıkış noktası olacağım öne sürerken, aynı zamanda dönemin aydın ve yazarları tarafindan desteklenmişlerdir. Ressamlardan kimi minyatürün biçim ve kompozisyon yapısından, kimileri renk ve çizgi ahenginden yararlanırken, kimileride minyatürlerin konusunu ilham kaynağı olarak görmüştür. Çok uluslu bir toplum olduğunu dünyaya kanıtlamak isteyen Sovyet rejimi başlangıçta bu tarz yönelmeleri onaylamamış ancak sonradan sayılan nedenlerden dolayı ılımlı tavır sergilemiştir. Çağdaş Azerbaycan resminde 1960'lardan günümüze kadar süregelen bu olgu ile 1940'lardan beri Çağdaş Türk resminde görülen ulusal resim arayışlarının yakın benzerliği merak konusudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about the effects of miniature on the Azerbaijan Painting Art. The aim of this study is to determine the artists who have benefitted from miniaturi art within nationalistic searching which has been continued from the years of 1960 to toda; in contemporary Azerbaijan Painting Art, and to examine the works of those artists, also to ensure being known the effects of miniature on the Azerbaijan Painting Art, and tc present it to the science and art community with interpreting in a sense of the relationshit with tradition and contemporary art. Azerbaijan Turks who staged a westernization under the Russia and Soviet Union umbrella have accepted the western painting style since the last period of 19th. This process caused to lay of foundation of contemporary Azerbaijan Painting Art and it was institulionalizated with the Soviet occupation (1920). But, until the years of 1960, every kind of initaitives which was outside of one-sided understanding of Soviet art called“socialist realizm”were supressed vehemently by Soviet regime. In the years of 1960, it was paved the way for innovative and contemporary art in Soviet Union relatively, so was the world. The Azebaijan artists who live at that time proposed the understanding of art based on local and national values in accordance with application of Lenin's understanding of art which called“ Local in appearance, socialist in meaning”. The effects of miniature which have been discussed fitted into Azerbaijan Painting at that time and lasted until current time. While the Azebaijan artists who wanted to create a contemporary and national painting art proposed that miniature will have been a starting point with other traditional arts, they were also supported by the intellectuals and writters in that period of time. While some of the painters benefitted from structure of the form and composition of miniature, some benefitted from coloure and line harmony of it and some of them saw the subjects of miniatures as an inspirational resource. Soviet regime who wanted to prove that they were a polynation community didn't approve this kind of tendency at first, but afterwards they adopted a moderate manner about it, because of the reasons have been mentioned above. It is a great interest in a close resemblance between this fact which has lasted from the years of 1960 to today and national painting search in contemporary Turkish painting art which has lasted since the years of 1940.