Minik Türk güreşçileri için minimal ağırlık tahmin denklemi geliştirilmesi (11-13 yaş)
Development of eqation to predict the minimal wrestling weight for young Turkish wrestlers (11-13 years of age)
- Tez No: 19049
- Danışmanlar: PROF.DR. A. HAMDİ TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
MİNİK TÜRK GÜREŞÇİLERİ İÇİN MİNİMAL AĞIRLIK TAHMİN DENKLEMİ GELİŞTİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, çeşitli nedenlerle kilo ayarlaması yapma durumunda olan minik Türk Güreşçileri için, sağlıklı bir minimal ağırlık sınırı ve vücut kompozisyonunu tahmin etmek üzere, minimal ağırlık tahmin denklemi ve vücut yağ yüzdesi tahmin denklemi geliştirmekti. Denek güreşçiler, ülkenin çeşitli bölgelerinden Türk Güreş Federasyonu Karakucak projesi gereğince seçilmiş olan 169 minik (ergenlik öncesi) güreşçi adaylarıydı. Bu grup üzerinde, su altı ağırlık ölçümü, Antropometrik ölçümler, vital kapasite ölçümü ve deri altı yağ tabakası kalınlık (Skinfold) ölçümleri yapıldı. Su altı ölçümüyle yoğunlukları tespit edilen güreşçilerin, vücut yağ yüzdelerinin hesaplanmasında, ergenlik öncesi çocuklar için en uygun olarak kabul edilen Loghman'a ait (VY % = (5.30/Db-4.89) x 100) formülü kullanıldı. ölçümleri alınan antropometrik bölgeler sırasıyla; Göğüs çapı, Göğüs derinliği, Bitrochanteric çap, iliak çapı, sağ ve sol ayak bileği çapı, sağ ve sol ayak bileği çapıdır. Deri altı yağ kalınlıkları ölçümleri ise sarasıyla; Karın, arka üst kol (Triceps), sırt (scapula), ön üst kol (biceps), göğüs (Chest) ön back (Thigh) ve yan (iliak)tır. Yapılan ölçümler arasından, korelasyonu yüksek bulunanlar kullanılarak, minimal ağırlık I, 1 1 ve vücut yağ yüzdesi denklemleri geliştirilmiştir. Çoklu doğrusal regrasyon analizi istatistik! yöntemiyle, minimal vücut yağ yüzdesi- 7273 nin % 5 olarak kabul edildiği kriterde, geliştirilen minimal ağırlık denklemleri aşağıdaki gibidir (MAI için r=0.9247 ; MAII için r=0.9244, sh=1.8). MAI = 0.5705 x Ağırlık (kg) + 0.1358 x Boy (cm) + 0.4575 x Göğüs capı (cm) + 1.2793 x Sag El Bilek Çapı (cm) - 0.1116 x îliak çapı (cm) - 21.037 MAII= 0.5572. Vücut Agr. (kg) + 0.1311 x Boy (cm) + 0.4384 X Göğüs çapı (cm) + 1.2669 x Sag El Bilek Çapı (cm) - 21.922 Deri altı yağ tabakası (Skinfold) ölçümlerinden, en yüksek korelasyon gösteren 5 bölgede geliştirilen vücut yağ yüzdesi regrasyon denklemi ise şöyledir (r=0.7418, SH=2.65); VY %= 2.2535 x ön üst kol + 1.3192 x Arka üst kol + 0.7615 x sırt + 0.1734 x Karın - 0.039 x îliak - 4.6483 Genç güreşçiler üzerinde geliştirilen bazı yabancı minimal ağırlık formülleri, Minik Türk Güreşçileri için geçerlilik analizine tabi tutulmuştur. îstatistiki hesaplamalara göre bu formüllerin Minik Türk güreşçileri için geçerli olmadığı tespit edilmiştir. Genç Türk Milli takım greşçileri üzerine, geliştirilen tek denklem olan“Zorba”nın denklemi, ile gerçek değerler arasında anlamlı bir fark bulunmuş ve minik Türk güreşçileri için yüksek düzeyde geçer liliğinin bulunmadığı anlaşılmıştır. Son olarak Minik Türk güreşçilerinin bazı fiziksel karekteristikleri, benzer yabancı güreşçi gruplarıyla karşılaştırılmış ve aralarında yüksek düzeyde bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVELOPMENT OF EQATION TO PREDICT THE MINIMAL WRESTLING WEIGHT OF YOUNG (11-13 YEARS OF AGE) TURKISH WRESTLERS SUMMARY The purpose of this study was to develop to predict minimal restling weight and percent body fat of the small Turkish wrestlers ho has to arrange their weight in a healthy way. The subject of this study were 169 (prepubescent ) wrestlers, hey had chosen by the Turkish Wrestling Federation to be placed at he wrestling schools. Following measurements of the subjects were aken; under water weighting, antropometrik measurements, skinfold, easurements and vital capacity measurement. After determining the body density from under - water weigh- ng, percent body fat of the wrestlers was calculated by the formula f Loghman BF % = (5. 30/Db-4. 89 )x 100 which is accepted as siutable or prepubescent wrestlers in the literatüre. The antropometric measurements taken were: chest diameter, chest epth, bitrochanderlc diameter, iliac diameter, right and left wrist iameter, and right and left angle diameter. Skinfold measurement were taken on each subjects at seven sites abdominal, iliac, triceps, biceps, back, thigh, and chest). The equations to predict minimal weight and percent body fat was jtained through multiple linear Regression statistical analysis, ıere real minimal weight with 5 * minimal fat determined through ider water weighing was dependent variable. 7475 Antroporaetric measurements and also skinfold measurement 'rom 5 sites were independent variables. New equations for predicting minimal wrestling weight was is follows : (r = 0. 9247, sh=1.8) MWI= 0.5705 x weight (kg) + 0.1358 x Height (cm) + 0.4575 x Chest diameter (cm) + 1.2793 x Right hand diameter (cm) - 0.1116 x Iliac diameter (cm) - 21.037 MWII= 0.5572. Weight (kg) + 0.1311 X Height (cm) + 0.4384 X Chest diameter (cm) + 1.2669 x Right hand diameter (cm) - 21.922 r= 0.9244, sh= 1.8 New equation to predict percent body fat from 5 skinfold sites rhich showed bigest correlation together, amoung seven sites was as 'ollow: (r-0.7818, SH=2.65) IF * = 2.2535 X Bicepst 1.3192 X Triceps + 0.7615 X Scapula + 0.1734 X Abdominal 0.639 X Iliac- 4.6483. The validity of Oppliger and Tipton's minimal wrestling weight squations were checked and none of them were found to be more valid :han new regresion equations for this group of subjects. And also lorba's percent body fat equation which is the first equation in 'urkey on young elite wrestlers was checked. As a results it was 'ound that; new percent body fat equation is more reliable than the lorba's equation for small Turkish wrestlers. At last, same physical characteristics of Turkish small rrestlers were compared with the some foreign wrestlers in same age jroups. Results indicated that, there are no big differences between oreign and Turkish groups on physical proporties of wrestlers.