Marmara Üniversitesi okul takımlarında yer alan kız-erkek öğrencilerin antropometrik yapıları ve motorsal test sonuçlarının incelenmesi
Analysing of the motoric-test results and anthropometric structures of the female and male students who are taking place in the school teams of the Marmara University
- Tez No: 19048
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
VII - ÖZET“ MARMARA ÜNİVERSİTESİ OKUL TAKIMLARINDA YER ALAN KIZ-ERKEK ÖĞRENCİLERİN ANTROPOMETRİK YAPILARI VE MOTORSAL TEST SONUÇLARININ ÎNCELENMESÎ ”Marmara üniversitesi Okul Basketbol (kız-erkek), voleybol (kız- erkek), hentbol (kız-erkek), judo (kız-erkek), futbol ve güreş takımlarında yer alan 29 kız 75 erkek öğrencinin antropometrik yapıları ve motorsal test ölçümlerinin incelenmesi yapılmıştır. Araştırma kapsamına giren kız öğrencilerin yaş aritmetik ortalamaları x= 20,069 ± 1,361, erkeklerin yaş aritmetik ortalamaları x= 22,12 ± 1,74' tür. Marmara üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümüne girebilmek için adaylara uygulanan beş motorsal test bu araştırmada kullanılan testlerdir. Bu testler, çeviklik koşusu, dikey sıçrama (Sargent testi), sınav (Push-ups), mekik (Sit-ups) ve sürat-beceri-çabukluk testleridir. Araştırma kapsamına giren toplam 104 kişilik denek grubunun, antropometrik çalışmalarda kullanılan bazı yapı indeksleri, vücut kompozisyonu (% yağ) ve somatotip özellikleri bulundu.Bayanlar, dikey sıçrama testinde, salon sporları, (basketbol, voleybol, hentbol) sınav testinde mücadele sporu olan judo, çeviklik koşusu ve mekik testinde atletizm, sürat-beceri-çabukluk testinde hentbol ve atletizm branşları daha başarılı bulunmuştur (P0,05). Erkekler, dikey sıçrama testinde salon sporları (Basketbol, voleybol, hentbol), sınav ve mekik testlerinde mücadele sporları (güreş, judo), sürat-beceri-çabukluk testinde futbol ve judo, çeviklik koşusu testinde ise hentbolcular diğer branşlara göre daha başarılı bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
summary“ ANALYSING OF THE MOTORIC-TEST RESULTS AND ANTHROPOMETRIC STRUCTURES OF THE FEMALE AND MALE STUDENTS WHO ARE TAKING PLACE IN THE SCHOOL TEAMS OF THE MARMARA UNIVERSITY ”. In this study, taking place in basketball (girl-boys), volleyball (girl-boys), handball (girl-boys), judo (girl-boys), soccer and wrestling teams of Marmara University, 29 female and 75 male students' anthropometric structures and motoric-test measurements were researched. Included in the study, female students' age was "x=20.069 ± 1.361, and male students' age arithmetic average was X=22.12 ±1.74 The five motoric-tests which are applied the candidates in order to get in Marmara University Physical Education and Sport Department were used in this study. These tests are agility running, vertical jump, push-ups, sit-ups, and speed-ski 11 -rapidness test. Included in the study, total 104 people's some structure indexes which are used in the anthopometric studies, the body composition (fat %), and somatotip characterictics have been found.It has been found that, for females, at vertical jump test, indoor sports (basketball, volleyball, handball); at push-ups test, judo; at agility running and sit-ups test, track and fields; at speed-skill and rapidness test, handball and track and fields branches are more successful. According to females' somatotip structure, it has been found that the balanced ektomorphs are more -are more successful at vertical jump test, however endomorphs and mesomorphs are more successful at push-ups test (F