110 metre engellide kuvvet ve süratin performansa etkisi
- Tez No: 19050
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAMİ MENGÜTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
80 9. ÖZET Bu çalışmada 110 metre engellide performansı etkileyen nedenlerden kuvvet ve süratin etkisi incelendi. Kuleli Askeri Lisesinde okuyan 14-15 yaşlarında daha evvel spor yapmamış öğrenciler tesadüfi yöntemle seçilerek sürat, kuvvet, kuvvet-sürat ve kontrol gurubu oluşturuldu. Guruplar haftada üç günden oluşan 21 haftalık antrenmana tabi tutulmuş,, kontrol gurubu hiçbir çalışma yapmamıştır. Guruplar antrenman öncesi 110 metre engelli koşmuş ve 21 haftalık antrenman sonunda ölçümleri tekrar alınmıştır. Guruplara uygulanan antrenman programları : Sürat Gurubu: Takozdan çıkışla 5 m.- 10 m.~ 30 m.- 50 m.- 100 m.- 200 m., yüksek çıkışla 10 m.- 30 m.- 50 m. -100 m. -200 m., durarak üçadım atlama, 30 m. sol-sağ-normal kangru, 7-10 engel sıçraması, kasa-engel sıçraması yapmıştır. Kuvvet Gurubu: Tam oturma, yarım oturma, koparma, leg extantinn, leg pres, şmav, skip, tam sıçrama, komando sıçraması yapmıştır. Kuvvet-Sürat Gurubu: Takozdan 10 m. -50 m.- 100 m., 30 m. normal kangru. 10 engel sıçrama, sınav, mekik, tam sıçrama, yarım oturma, koparma ve leg ekstantion çalışması yapmıştır. Kontrol Gurubu: Çalışma yapmamıştır. Çalışmalar dört dönem üzerinden yapılmış ve 1. dönemde yüklenme şiddeti az, tekrar sayısı çok olan antrenman uygulanırken, 2. ve 3. dönemde şiddet arttırılıp tekrar azaltılmıştır. 4. dönemde şiddet azaltılıp optimum seviye tutularak yarışa hazırlanılmıştır. Sonuç: Sürat çalışmasına tabi tutulan gurup antrenmanlar sonucunda 2.09 saniye ile finişte en iyi dereceyi elde ederken bunu sırasıyla 2.08 saniye ile kuvvet, 1.00 saniye ile kuvvet-sürat, 0.11 saniye ile de kontrol gurubu elde etmiştir. Patlama gücüne yönelik olan takozla 1. engelden iniş arasında en iyi gelişmeyi sürat ve kuvvet-sürat gurubu 0.11 saniye ile elde etmiş, bunu sırasıyla 0.08 saniye ile kuvvet, -0.01 saniye ile kontrol gurubu takip etmiştir.81 Engeller arası geçişte en iyi gelişmeyi 0-20 saniye ile sürat ve kuvvet gurubu elde etmiş, bunu sırasıyla 0.07 saniye ile kuvvet-sürat gurubu, 0.02 saniye ile kontrol gurubu takip etmiştir. 10. engelden finişe kadar olan bölümde en iyi gelişmeyi kuvvet gurubu 0.23 saniye ile elde etmiş, bunu sırasıyla 0.17 saniye ile kuvvet-sürat, 0.12 saniye ile sürat, 0.02 saniye ile kontrol gurubu elde etmiştir. Deney guruplarına uygulanan farklı antrenman programları sonunda performansı en fazla arttıran çalışmanın sanıldığı gibi karma çalışma yapan kuvvet-sürat gurubunda olmadığı, tek tip çalışma yapan sürat gurubunun en fazla geliştiği, bunu sırasıyla kuvvet, kuvvet-sürat ve kontrol gurubunun izlediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
82 10. SUMMARY We have studied the effects of strength and speed on performance during HO m. hurdles. A random group of 14-15 year old students who had never participated in sports before were chosen from Kuleli Askeri Lisesi. Speed, strength, strength-speed and control groups were formed. All groups except the control group were trained three times a week for 21 days. The control group was not trained at all. The groups ran 110 m. hurdles before and after the 21 days training. Training programs for the different groups: Speed group: Starting from the prop 5 m.- 10 m.-30 m.-50 m.-100 m.-200 m., starting high 10 m.- 30 m.- 50 m.- 100 m.- 200 m., standing triple jumping, 30 m. left-light-straight kanguroo jumping, 7-10 hardle jumping, trunk-hurdle jumping. Strength group: Full squat, half squat, lifting, leg extantion, leg press, push up, skipping, full jumping, commando jumping, shuttle. Strength-speed group: Starting from the block 10 m.- 50 m.-100 m., 30 m. normal konguroo jumping, 10 h.urdle jumping, push up, shuttle, full jumping, half squat, lifting and leg extantion. Control group: Did not train at all. Training was realized in four periods. During the 1st period training was low in intensity but high in repetition, the 2nd and 3rd periods were at first high in intensity, being lowered graduallyand during the 4th period, intensity was lowered to the optimum level while getting ready for the races. Results The speed group had the best results in the finish with 2.09 seconds; the strength group was second with 2.08 seconds, the strength-speed group with 1.00, while the control group came last with 0.11 seconds. From the block to landing in the first hurdle, where explosive power is needed, the speed and strength-speed groups had. the best results with 0.11 seconds, strength group did 0.08 seconds and the control group -0.01 seconds.83 Between hurdles, the speed and strength groups had the best result with 0.20 seconds; strength-speed group did 0.07 seconds, and the control group 0.02 seconds. From the 10th h-tardle to finish, the best results belong to the strenght group with 0.23 secondg,with strength-speed group coming seconds: with 0.17 seconds, the speed group third with 0.12 seconds, and the control group coming last with 0.02 seconds. As a result of different training programmes applied to different groups, it was seen that the type of training program best suited to enhance performance is not a mixed training, applieid to the strengh-speed group, as supposed beforehand ; but a single type training applied to the speed group. It was observed that the second best was the strength, with the strength-speed and the control groups following them.