Malik El-Eşter (hayatı ve şahsiyeti)
Malik-El-Eshter (his life and personality)
- Tez No: 190492
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TURAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bibliography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mâlik el-Eşter Yemen asıllıdır. Doğum tarihi bilinmemektedir. Dört halifedöneminde yaşamıştır. Şam, Mısır ve diğer bazı şehirlerin fethedilmesinde önemlikatkıları olmuştur.Hz. Osman döneminde Kûfe'ye yerleşmiş, bir süre burada kaldıktan sonra halifeyemuhalefeti sebebi ile çeşitli yerlere sürgün edilmiştir. Hz. Osman'ın muhasarasınakatılmıştır.Hz. Ali'nin halife olmasında önemli etkileri olmuş ve Hz. Ali'nin halifeliğini kabuleden ilk şahsiyetlerden birisidir. Diğer müslümanların da Hz. Ali'ye destek vermelerikonusunda büyük etkisi olmuştur.Hz. Ali'ye bağlılığı sonucu O'nun sağ kolu olarak isimlendirilmiştir. Hz. Ali ileSıffûn ve Cemel savaşlarına katılmış. Yine bu dönemde Cezirede valilik göreviyapmıştır. Daha sonra Mısır'da bozulan işleri düzeltmek için oraya vali olarak atanmışancak Mısır'a ulaşamadan Kulzüm de, 659 tarihinde zehirlenerek öldürülmüştür.Mâlik el-Eşter büyük bir kahraman, önemli bir asker ve büyük bir şairdir. Ayrıcailmi yönü ile de ön plana çıkmış ve hadisler rivayet etmiştir.
Özet (Çeviri)
The origion of Malik al-Eshter is Yemen. His date of birth isn?t know. He livedduring the period of four caliphets.He contributed considerable to the conquest of Damascus, Eqypt and some othercitiesHe settled in Kufe After He joined the siege of caliph OsmanHe had great influence at caliph Ali when he was elected as caliph. He was one ofthe first people who accepted him .He also influenced the other muslims in the way that they should support caliphAli.He is the right arm of the caliph Ali?. He took part in the battle of Sıffûn andCamel war and again during this period he was given the mayor of CezireLater he was appointed to Eqypt could be put in order. however, before reachingEgypt, he was killed in the year of 659.He was a great commander and a great poet.