Demokrat Parti dönemi liselerde tarih eğitimi üzerine bir araştırma
A research on history education in high schools in the Democrat Party period
- Tez No: 190491
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Atatürk'ten sonra, genç Cumhuriyet'in iktidar koltuğuna İsmet İnönüoturmuştur. Yaptığı uygulamalarla ?milli şef? sıfatını alan İsmet İnönü, tarih eğitimikonusunda yeni bir dönem başlatmıştır. Atatürk dönemi milli tarih eğitimi anlayışı,yerini yavaş yavaş hümanist tarih eğitimi anlayışına bırakmıştır. Bu durum Türkiye'detarih eğitimi meselesinde ikinci bir dönemin başlangıcı olmuş tarih ders kitapları veuygulanan tarih ders programları tamamen hümanist bir yaklaşımın ürünüdür. Tariheğitiminde milli yaklaşımdan uzaklaşılmış, dünya medeniyetinin kaynağı, Eski Yunan veRoma'da aranmıştır. Bu değişim yavaş yavaş gerçekleşmiş ve milli şef döneminin sonyıllarında iyiden iyiye yerleşmiştir. Bu köklü değişikliğin nedenlerini bulmak pektekolay olmamıştır. Ama yaptığımız araştırmalar, bu değişimin batıya yaklaşmapolitikalarının bir yansıması olduğu gerçeğini karşımıza çıkarmıştır. Bu değişim,dönemin dış politika olaylarıyla son derece yakından ilgilidir.Demokrat Parti, üçüncü çok partili rejim denemeleri sonucunda büyük bir halkdesteğiyle ve büyük umutlarla iktidara gelmiştir. Bu değişim, yeni eğitim politikalarınıda beraberinde getirmiştir. Demokrat Parti, tarih eğitimi meselesinde milli biryaklaşıma sahipti. Bu noktadan hareketle, tarih eğitimini millileştirmek amacıyla bazıgirişimler ve değişiklikler yapmalarına rağmen, istedikleri amaca ulaşamamışlardır.Bu dönemde, tarih ders programlarında birçok değişiklik yapılmış (1952-1954-1956-1957) ama bu değişiklikler, tarih eğitimini millileştirmeye yetmemiştir. Dersprogramlarında, hümanist tarih anlayışının ağırlığı yerini aynen muhafaza etmiştir.Demokrat Parti iktidarı, her ne kadar tarih eğitimini millileştirmeye çalışsa da,sonuç olarak, milli şef dönemi hümanist tarih eğitimi anlayışının devamı olmaktankurtulamamıştır.
Özet (Çeviri)
After Ataturk, İsmet İnönü came into power in the young Turkish republic.İsmet İnönü, who has had the title of ?National Chief? with his practices, has started anew period in history teaching. Atatürk period?s, understanding of national historyeducation has gradually left its place to the understanding of humanist historyeducation. This situation has been the beginning of a new period in the history educationthe issue in Turkiye. In this period, textbooks and curriculums applied are theproducts of a humanist approach. It has been gone far from the national approach, andthe fountain of the civilizations has been searched in Ancient Greek and Rome. Thischange happened step by step and established thoroughly in the last years of thenational chief period. It hasn?t been so easy to find the reasons of this rooted change. Butthe researches we have made have brought out the fact of that this change was areflection of the politics of approaching west. This change was enormously connectedwith the foreign politics events of the era.Democrat Party has come to power after the third multi-party regime attemptwith a great pubic support and big hopes. This change brought new education politics inits wake. Democrat Party had a national approach in the history education issue.Mowing from this point, although they have made some attempts and changes, theycouldn?t reach the aim they wanted.In this period (1952-1954-1956-1957) many changes have been made in thecurriculums; but these changes has not been enough to nationalize the history education.In the curriculums the understanding of humanist history education kept its largelyplace exactly.Democrat Party government although has tried to nationalize history education,ıt couldn?t get out of being the continuation of the understanding of the humanist historyeducation.