Kur'an'daki azap ayetlerinin vaaz ve İrşatta kullanılmasının din eğitimi açısından tahlili
The Analysis of the use of sermon and İrşid of Koran's pain versicles in the extent of religion education
- Tez No: 190524
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETnsanı tanımak ve anlamak en zor işlerden birisidir. Tabiatı itibariyle insanruhu hem korku hem de ümitle doludur. nsan tabiatında korku ve ümit hisleridoğuştan mevcuttur ve hayatın akışı içerisinde çeşitli şekillerde tezahür ederler.Azap ve rahmet ayetlerinin varlığı, insandaki korku ve ümit hisleriningereğidir. Korku ve ümit duygusu olmayan hiçbir insan yoktur. slam, korku veümit çizgisinin ikisine birden dayanır. Önce her türlü bozuk veya anormalkorkularla sapık ümitleri, istekleri siler atar sonra doğru istikamete yönlendirir.Kur'an'da azap çok geniş bir yer tutmaktadır. Azap tek başınakullanılmamakta, rahmet ayetleriyle iç içe sunulmaktadır. Kur'an azabınmahiyetini, sebebini, prensiplerini izah etmektedir.Kur'an azaptan önce özellikle rahmeti hedeflemekte ve öne çıkarmaktadır.Öyleyse din eğitimcileri de azabı adeta bir eğitim aracı olarak kullanmaktanvazgeçmeli, rahmeti ön planda tutmalıdırlar.slam eğitiminin her alanında olduğu gibi vaaz ve irşat alanlarında da azap-rahmet dengesi kurulmalı ancak hitap edilen kişi ve toplulukların durumları veözellikleri göz ardı edilmemelidir. Bununla beraber Allah'ın rahmetinin her şeyikuşattığı ilkesi unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYUnderstanding of people is one of the most diffucult things. People are fullof fear and hope because of their genesis. There are fear and hope emotions onpeople since they had been created and those feelings are echoing in life cycle indifferent forms.Especially the feeling of feor which the pain verse of Koran leads, and thefeeling of hope, direction and balance between them must be put forward.Koran takes charge of pain extensively. Pain isn?t used in the Koran on itsown. It is presented with mercy verse of Koran. Koran explains the reason,principles and contents of pain.Fist of all, Koran aims at mercy befare pain, and puts mercy forward. So,also the religion educators should give up making pain as if it is an educationvehicle, and they should give inportance to mercy.As in all the education fields, there should be a balance between pain andmercy, but the situation and the special features of the person and the comunitywho are adressed, should be given importance.Beside this, the principle that God?s mercy surrounds everything, shouldn?tbe forgatten.