Konya ili yorgan işçiliğinin bugünkü durumu
The pesent situation of workmanship of quilt of the provinve of Konya
  1. Tez No: 190532
  2. Yazar: GÜLHAN KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Araştırmanın konusu `Konya İli Yorgan İşçiliğinin Bugünkü Durumu'dur.Çalışmada Konya merkez yorgan dikimevlerinde ve evlerde bulunan yorganlarincelenmeye çalışılmıştır.Tez altı ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tanımı, amacıve sınırları, araştırma yöntemi, araştırma ve yayınlar hakkında bilgiler verilmektedir.Konya ili hakkında genel bilgilerin yer aldığı ikinci bölümde Konya'nın tarihive coğrafi konumu, sosyal ve kültürel konumu, Konya'da yorgan kültürü konularıanlatılmıştır.Üçüncü bölümde Konya ilinde bulunan yorganlar için hazırlanan gözlemfişlerine yer verilmiştir. Gözlem fişlerinde incelenen yorganların bütün özellikleribaşlıklar altında verilmiş ve ayrıntılı olarak anlatılmıştır.Dördüncü bölümde Konya ili yorgan işçiliğinin özellikleri anlatılmıştır.Bubölüm şu alt başlıklardan oluşmaktadır.Yorganın tanımı ve önemi,yorgan işçiliğinin tarihçesi,yorgan işçiliğindekullanılan araçlar ve malzemeler,yorgan dikim tekniğine göre sınıflandırılması,yorganişçiliğinde kullanılan dikiş teknikleri,yorgan dikimevleri,yorgan işçiliğinde kullanılanbezemeler, yorgan işçiliğinde ürün özellikleri.Konya ili yorgan işçiliğinin bugünkü durumu başlıklı beşinci bölümde;Konya'da bulunan atölyeler ve çarşıda yorgan işçiliğinin yeri geçmişten günümüzeaçıklanarak anlatılmıştır. Konya'da faaliyette bulunan yorgan ustaları, OsmanlıDöneminden bu yana ele alınarak incelenmiş ayrıca ünlü yorgan ustası HasanDikilitaş'ın özellikleri tanıtılmıştır.Konya İli yorgan işçiliğinin bugünkü sorunları bölümünde malzeme,araç-gereç,çırak ve yardımcı sorunlarının yanı sıra pazarlama ve sağlanan kazanç'tan sözedilmiştir.Altıncı bölüm araştırmanın toplu sonuçlarını kapsamaktadır.Araştırmanın sonunda bibliyografya,kaynak kişi künyeleri, fotoğraflar,çizimler, tablolar ve ekler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the resaerch is The Pesent Situation of Workmanship of Quiltof The Province of Konya.The quilts present in workshops in the center of Konya forsewing quilt and in homes are taken under inspection in the study.The thesis is composed of six chapters.In the introduction chapter,besides theinformations about the description,aim and boundries of the subject, those about theexperimantal methods, researches and publications are also presented.In the second chapter in which general informations about the province ofKonya come up, the historicial and geographical situation, social and culturalimportance of Konya, and the subjects about the culture of quilt of Konya is explained.In the thirth chapter, documents of observation prepared for quilts in theprovince of Konya are discussed. All the properties of quilts examined in thesedocuments are given under titles and told detailed.In the fourth chapter,the properties of workmanship of quilt of Konya isexplained. This chapter is composed of the subtitles above:Introduction and importance of quilt, the history of workmanship of quilt, theinstruments and materials used in the workmanship of quilt, the classification of quiltaccording to the techniques of sewing, the sewing techniques used in the workmanshipof quilt, workshops of sewing quilt, decorations used in the workmanship of quilt,theproperties of product in the workmanship of quilt.In the fifth chapter titled Present Situation of Workmanship of Quilt ofKonya,the workhops in Konya and the importance of wrokmanship of quilt in themarket from past to now are told through explaining.The people active and mastered insewing quilt in Konya are examined through held from the time of OttomonEmperor,and the chracteristics of the master called Hasan Dikilitas. famous for sewingquilt are introduced.In the chapter of the present problems of the province of Konya,in addition tomaterials,instruments and the problems between apprentice and master,marketing quiltsand its income is mentioned.The sixth chapter includes the total results of the research.There are bibloagraphy, vital statics of resource people, photographs,drawings, tables and appendixes in the end of the resaerch.