A comparative study of working times in European Union Law and Turkish Law
Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda çalışma sürelerinin karşılaştırmalı bir incelemesi
- Tez No: 190557
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma süreleri, çalışma koşullarının önemli bir öğesi olarak iş hukukunca insanınfiziksel varlığını koruyucu bir etmen olarak kabul edilir ve iş memnuniyeti ile yaşam kalitesiüzerinde kritik bir etkiye sahiptir. Bu nedenledir ki, iş hukukunun bu konudaki ana hedefi,endüstrileşmenin ilk dönemlerinde tüm Avrupa ülkelerinde oldukça uzun olan günlük vehaftalık çalışma sürelerini kısıtlamak ve kısaltmaktır. Çalışma süreleri ile ilgili yasaldüzenlemeler, teknolojik gelişmeler çalışma süresi bağlamında farklı çalışma türlerinigerektirdiğinden hızla yenilenmektedir. 4857 Sayılı Türk İş Kanunu, Türkiye'nin AB ilebütünleşme sürecinde ileriye atılmış bir adım olarak farklı çalışma sürelerine ilişkin taleplerikarşılamıştır. Türk mevzuatı çalışma süreleri bakımından, bu çalışmada açıklanan birkaçönemli nokta dışında, genel olarak Topluluk Hukuku ile uyumludur. Kaldı ki, 4857 sayılı İşKanunu, çalışma süreleri bakımından geç ama önemi hafife alınmayacak bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Being a crucial element of working conditions, working times have a key influenceupon job satisfaction and the quality of working life, while it is also perceived by labour lawas an issue of safeguarding physical existence of human beings. Thus, the main goal of labourlaw is to limit and shorten daily and weekly working hours which had been too long in all theEuropean countries during the first periods of industrialization. Working time measures havebeen rapidly modernizing while technological developments necessitate different workingtypes regarding duration of work. Turkish Labour Act Numbered 4857 has met the demandsof different types of working time, which is also a step forward through the integrationprocess of Turkey into the EU. Turkish legislation is in accordance in general with the acquiscommunautaire, regarding working time except some important points which are discussed inthis thesis. Furthermore, Labour Act Number 4857 is late but not the least step for TurkishLabour Law within the context of working times.