An analysis of the rejection of the European Constitution: The cases of France and the Netherlands
Avrupa Anayasası'nın reddi üzerine bir inceleme: Fransa ve Hollanda örnekleri
  1. Tez No: 190558
  2. Yazar: SELİN GİRİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, kamuoyunda Avrupa Anayasası olarak bilinen ve asıl adı `Avrupa içinAnayasa tesis eden Anlaşma' olan metnin yapılan referandumlar sonucunda 29 Mayıs 2005'teFransa'da ve hemen ardından 1 Haziran 2005'te Hollanda'da neden reddedildiğiniincelemektedir. Metnin reddedilmesinin asıl gerekçesinin metnin kendi içinde öngördüğühususlar olmadığı savunulmakta; daha ziyade seçmenlerin iç politik, ekonomik ve sosyalbirtakım hoşnutsuzluklarının yanısıra asıl olarak Avrupa Birliği'nin gidişatından memnunolmamaları nedeniyle anayasa anlaşmasına `hayır' dedikleri öne sürülmektedir. Çalışmadaanayasa anlaşmasının içeriği detaylı olarak anlatılmakta, Fransa ve Hollanda'da seçmenlerinreddine gerekçe olarak gösterilen başlıca maddeler irdelenmekte ve anayasa anlaşmasınınyeniden nasıl canlandırılabileceği üzerine birtakım öneriler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes why the `Treaty establishing a Constitution for Europe?, commonlyknown as the European Constitution, has been rejected subsequently by France on 29 May2005 and the Netherlands on 1 June 2005 in the referenda conducted in these countries. Thethesis argues that the main reason of the rejections was not actually the content of the text; itwas rather mainly the displeasure of the electorate with where the European Union washeading to-added by the domestic, economic and social concerns-that was the reason whythe electorate said `no? to the constitutional treaty. The thesis explains in detail the content ofthe constitutional treaty, the main reasons of the rejection by the electorate in France and theNetherlands and furthermore, it argues some scenarios on how to revive the constitutionaltreaty.