Avrupa Birliği'nde iş ve aile yaşamını uyumlaştırma politikaları: İspanya ve Türkiye Örneği
The reconciliation policies of work and family life in the European Union: Case study of Spain&Turkey
- Tez No: 280064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Avrupa Birliği'nin sosyal politikası kapsamında yer alan toplumsal cinsiyet politikaları Roma Antlaşması'ndan bu yana istihdam üzerinden şekillenmektedir. `İş ve aile yaşamının uyumlaştırılması' kavramı Avrupa Birliği'nin belgelerinde uzun zamandır yer almaktadır. Ancak temel bir politika aracı olarak yoğun biçimde kullanılmaya başlanmasında kadın istihdamını ve ekonomik verimliliği arttırmak için oluşturulan hedefler belirleyici olmuştur. İş ve aile yaşamını uyumlaştırma politikaları `katı' (direktifler) ve `yumuşak' (tavsiye kararları, eylem planları, Açık Koordinasyon Yöntemi gibi) yasal çerçeveler etrafında politika gündemine taşınmıştır. Avrupa Birliği düzeyinde çoğunlukla yumuşak hukuk düzenlemelerinden faydalanılıyor olması ise ülkelerin sahip oldukları farklı refah rejimi geleneklerine göre tavır almalarını sağlamaktadır. Bu çalışmada Güney Avrupa refah modeli içinde değerlendirilen İspanya'da ve Türkiye'de iş ve aile yaşamının uyumlaştırmasına yönelik sürdürülen uygulamalar ve bu uygulamaların doğurdukları sonuçlar incelenmektedir. İspanya son 20-25 yılda özellikle kadın istihdamı konusunda kaydettiği ilerlemelerle dikkat çeken bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi İspanya'da ve Avrupa Birliği üyelik sürecinde taahhütlerini yerine getirme yükümlülüğü bulunan Türkiye'de, aile-dostu yapısı ön plana çıkan uyumlaştırma politikalarının, kadınların toplumdaki konumlarına ve statülerine etkisi karşılaştırmalı bir yaklaşımla değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender policies which exist in the context of European Union?s social policies are mainly focused on employment since Rome Treaty. The term of `Reconciliation of Work and Family Life? appears in the EU documents for a long period of time. However, its intense usage as a basic political tool came into place for the purpose of achieving the objectives to increase women?s employment and economic productivity. Reconciliation of work and family life policies come into question at policy agenda through both `hard? (directives) and `soft? (recommendations, action plans, Open Coordination Method etc.) legislative frameworks. Frequent usage of `soft law? at the European Union level provides countries to act according to their different welfare regime traditions. In this study, ongoing implementations towards to the reconciliation of work and family life in Spain and Turkey, which take place in the Southern European Welfare Model, and the results of those implementations are examined. Spain is a remarkable country because of its rapid progress in women?s employment in the last 20-25 years. In Spain (already a member of EU) and Turkey (still in the EU full membership process), the effects of the reconciliation policies, which take attention with their family-friendly structures, on the status and positions of women in society are being evaluated in a comparative approach.