Structure and functions of the European parliament after 2004 enlargement
2004 genişlemesinden sonra Avrupa parlamentosunun yapısı ve işleyişi
  1. Tez No: 190559
  2. Yazar: DİLEK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin 2004 Genişlemesinden sonra Avrupa Parlamentosu'nunyapısını ve işlevlerini incelemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde Avrupa Birliği'nintarihsel gelişimi ve kurumsal yapısı ele alınmış ve özellikle Avupa Parlamentosu'nuetkileyen reformlar üzerinde durulmuştur. Ardından, Avrupa Parlamento'sunun yapısı,yetkileri ve görevleri incelenmiş ve 2004 yılında Avrupa Birliğini etkileyen iki önemliolay, sırasıyla Avrupa Birliği'nin 2004 Genişlemesi ve 2004 Avrupa Parlamentosuseçimleri ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde, 2004 Genişlemesinin AvrupaParlamentosu için yeni sorunlar yarattığı ve Avrupa Parlamentosu içindeki karar almasüreci üzerinde belli düzeyde bir yavaşlama yaratabileceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a study about the structure and the functions of the European Parliament after the2004 enlargement of the European Union. Initially it explores the historical backgroundand institutional framework of the European Union, closely inspecting the treatyreforms influencing the European Parliament. It continues with the close inspection ofthe structure, powers and responsibilities of the European Parliament and with the studyof two major events in 2004 having a great influence over the European Parliament,which are, namely, the 2004 enlargement of the European Union and the 2004 EuropeanParliament elections. As a conclusion, the study argues that the 2004 enlargement posesnew challenges for the European Parliament and that it may cause a certain level ofslow-down in the decision-making process within the European Parliament.